Dünya ile bağlantısını koparmış esrarengiz adalar serimizin ikinci adasını sizlerle paylaşacağız. Belize’deki Long Cay adası inanılmaz güzellikteki doğallığının yanı sıra eski bir korsan yerleşkesi olmasıyla da dikkat çekiyor.

Long Cay adası korsanların sığındığı, demir almadan önce dinlendiği veya peşlerindeki diğer gemilerden saklanmak için kullandıkları bir ada. Korsanlar burayı tam bir kaçış noktası ve yerleşke olarak kullanmışlar ve hatta adada korsanların gömülü olduğu isimsiz bir de mezarlık var. Karayiplerin en ilgi çekici adalarından biri olan Long Cay adasında elektrik oldukça kısıtlı ve su tesisatı da yok.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi dünyayla bağlantısını koparmış bir durumda. Yine de yapılacaklar listesine fazlasıyla aktivite ekleyebilirsiniz çünkü şnorkelli dalıştan resif keşfine, balık avından ada turuna kadar yapılacak birçok aktivite mevcut. Özellikle ada etrafındaki suyun oldukça sığ ve turkuaz renkte olması hem dalış sporunu ve keşfi kolaylaştırıyor hem de sizleri davetkâr bir şekilde kendine çağırıyor.

Adanın yerlileri dışarıdan gelen birinin burada kolay kolay yaşayabileceğine ihtimal vermiyor, tatilcileri ve maceraperestleri tenzih ederek. Daha günümüz dünyasının ulaşamadığı bu adada hemen hemen her şey bizim alıştığımızın dışında. Ay hilâl şeklini aldığında yumurtasından zorla çıkıp, can havliyle denize doğru koşan minik kaplumbağa yavrularını görmeniz mümkün.

Ya da tatilciler için özel ayarlanmış ahşap misafirhanelerin balkonundan bakarken bir balık kartalının dalışa geçtiğini ve kahvaltısını yaptığını görmeniz de mümkün. Kumsala inip karayiplerin uçsuz bucaksız maviliklerine daldığınızda dikkatinizi domuzbalıklarının grup halinde, sanki size özelmişçesine yaptıkları danslar ve akrobatik hareketler çekebilir. Adadan gelgitin çekildiği sırada kumsalda kalan ahtapotların ve yengeçlerin denize ulaşma arzularını ve bunun için harcadıkları çabayı görebilirsiniz. Yani uzun lafı kısası burada günlük telaşları geride bırakıp gerçek dünyayı daha yakından tanıyabilir ve gözlemleyebilirsiniz.

Long Cay adası, bir diğer adı “akvaryum” olan ve oraya gidince neden böyle denildiğini ilk bakışta anlayacağınız denizi, kendi kuyruğunuzu takip etmeyi unutacağınız ve günlük telaşlardan oldukça uzak kalacağınız yaşantısı ile huzuru fazlasıyla vaat eden bir ada. Eski bir korsan yerleşkesi olan, dünya ile bağlantısını tamamen koparmış, ara sıra tropikal iklimin getirdiği sağanak yağmurların ve yemyeşil palmiye ağaçlarının altında sükûneti sonuna kadar yaşayabileceğiniz muhteşem bir kaçış rotası.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir