İçindekiler

Kendine has tarzıyla Avrupa’nın ortasında minnacık bir ülke olan Lüksemburg’un başkenti Lüksemburg’a hoş geldiniz! Lüksemburg ülkesi Benelux ülkelerini oluşturan ülkelerden biridir, (Belgium – Netherlands – Luxembourg) ki Avrupa Birliğinin temelinde yatan bir birliktir Benelux. Lüksemburg Schengen vizesi ile gezilecek ülkeler arasında.

Lüksemburg gelir seviyesi çok yüksek olan bir finans şehri. Dolayısıyla başkent Lüksemburg’da yaşam çok zor. Marketler, kiralar vs çok pahalı ama maaşlar çevre ülkelere göre daha yüksek tabii ki. Ee Avrupa da düz ayak bir kıta her yer yakın. Dolayısıyla Fransa’dan, Almanya’dan ve Belçika’dan özellikle trenlerle ve otobüslerle günübirlik çalışmaya gelen oldukça çok. Öyle ki sabah erken saatlerde ve akşam iş çıkışlarında trafik çok yoğun, tren garında iğne atsan yere düşmez. Ama bizi asıl şaşırtan iki şey olmuştu. İş çıkışı insanlar dağıldıktan sonra şehir tekedilmiş şehre dönüyor. İnsanlar işten çıkıp ya şehir dışındaki evlerine, ya da publara eğlenmeye gidiyor.

Petrus Vadisi (Vallee de la Petrusse)

Petrus Vadisi (Vallee de la Petrusse)
Petrus Vadisi (Vallee de la Petrusse)

Petrus Vadisi şehri ikiye ayıran yaklaşık 70 metre derinliğinde bir vadi. Şehrin karakterini yansıtan,  insanların nefes alabildiği, içinde yürüyüş, koşu yolları bulunan bir yer. Vadinin duvarlarında çok sayıda mağara da bulunuyor. Vakti zamanında Alman bombardımanlarından korunmak için tüm yerel halk Petrus Vadisi’ne sığınmış. Bugün o mağaraların bir kısmı şarap mahzeni olarak kullanılıyor.

Vadiye vaktiniz var ise yürüyerek, vaktiniz kısıtlı ise turistik gezi trenleriyle inebilir, yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Anayasa Meydanı (Place de la Constitution)

Anayasa meydanı şehir manzarasının en güzel görülebildiği iki noktadan biri. Meydanda biz oradayken geçici bir döner kule kurulmuştu.  Şehri 100 metre kadar daha yüksek isterseniz burası tam size göre.

Altın Kadın Heykeli (Monument of Remembrence)

Meydanda ayrıca Altın Kadın Heykeli (Monument of Remembrence) bulunuyor. Bu heykel şehir Almanlar tarafından işgal edildiğinde, Almanlara karşı savaşan Lüksemburg askerlerinin anısına dikilmiş.

Place d’Armes (Asker Meydanı)

Sokağın sağ paralelinde Place Guillaume Meydanı bulunuyor. Geniş bir meydan ancak biraz cansız. Meydanın bir köşesinde turizm danışma bürosu bulunuyor. Harita ve hazır yürüyüş rotalarının bulunduğu broşürler var. Bu meydan etrafında kafe ve restoranların bulunduğu en canlı meydanı. Zaman zaman meydanın ortasındaki sahnede konserler de veriliyor

Grand Rue

Her şehirde bir alışveriş caddesi bulunuyor illa ki. Burası da canlı bir alışveriş caddesi. Tarihi ve nostaljik fotoğraflar için burayı tercih edebilirsiniz.

Casamates du Bock (Bock Casamates – Bock Tahkimatı)

Hemen vadi kenarında bulunan bu kayalık yükseltinin sağladığı askeri avantajı gören Kont Siegfried tarafından üzerine bir kale yapılmış. Tahkimatın ve kalenin içine oyulan tünellerle birlikte düşmanlara karşı savunmuş yıllarca.  Şu anda içinde gezilebilecek galeriler bulunmakta.

Chemin de la Corniche

Chemin de la Corniche
Chemin de la Corniche

Avrupa’nın en güzel balkonuna hoş geldiniz. Bock Tahkimatından gireceğiniz bu yürüyüş yolu size nostaljik Lüksemburg’un en iyi manzaralarından birine misafir edecek. Anayasa Meydanından gördüğünüz vadinin diğer, yerleşime açık olan tarafını da buradan görebiliyorsunuz. Bu yürüyüş yolunun üst sokaklarına girerseniz Tarih Müzesi ve Dükalık Saraylarını da görebilirsiniz.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir