İçindekiler

Lviv, zengin bir tarih ve mimariye sahip bir Ukrayna şehridir. UNESCO listesinde bulunan tarihi kent merkezinin çevresinde gezilecek sadece elli yer bulunuyor. Bu yüzden Lviv gezilecek yerler büyük bir önem arz ediyor.

Lviv, Ukrayna’nın kültürü hakkında elde edilecek bilgi konusunda en uygun destinasyonlardan birisi. Ayrıca Lviv, daha önceden Avrupa ülkeleri ile kurmuş olduğu ilişkilerden dolayı hoş bir ambiyansta bulundurmakta. Lviv’e seyahat planlıyorsanız Lviv Gezi Rehberi yazımızı mutlaka inceleyin.

Lviv, gittiğiniz andan itibaren kendinizi aşırı bir şekilde güvenli hissedebileceğiniz şehirler arasında bulunuyor. En karanlık bir sokağa girseniz bile en ufak bir rahatsızlık hissetmebiliyorsunuz. Kültürlerinde kadınları birer birey olarak görmelerinden dolayı, seyahat severlere alışık olmalarından dolayı da keyifli bir seyahat geçirmeniz mümkün.

Lviv nüfusunun yüzde 88’i Ukraynalılarda, geri kalan yüzde 12’lik kısım ise Rus ve Polonya kökenli kişilerden oluşan şehir, Ukrayna denildiği an ilk akla gelen yerleşim bölgelerinden birisi oluyor. Mimari kentin sokaklarını dolaştıkça, hem mimari açıdan hem de yaşam kültürü bakımından Sovyetlerden kalma bir kent değil Avrupa kenti olduğunu anlayabiliyorsunuz. Kentin Arnavut kaldırımlı sokakları ve her biri insanı etkileyecek ilginç mekanları bulunuyor. Yedi yüz elli senelik kentin yani Lviv’in gezilmesi gereken yerleri oldukça fazla. Lviv’de yüz dört adet katedral ve kilise var. Aynı zamanda da altmış adet müze. Yani kafanızı nereye çevirirseniz çevirin karşınıza mimari detayları fazla, etkileyici yapılar ile karşılaşmanız mümkün.

Lviv’in altını üstüne getirmeniz adına hem enerjinizin hemen de zamanınızın fazla olması gerekli. Ancak Lviv’in en güzel yanlarından biri de gezilecek ve görülmesi gerekenler yerlerin neredeyse tamamı yürüme mesafesinde yer alıyor. Yorulduğunuz an dinlenebilecek olduğunuz etkileyici mekanlar ve sanki kent yaşamı içerisinde değil de doğada olduğunuzu düşündüren parklar yer alıyor. Lviv, her yönü ile gezginleri tatmin etmek için farklı zenginliğe ve çeşitliliğe sahip.

Lviv gezilecek yerler listesine geçmeden önce Lviv konaklama konusu için en uygun bölgeleri, en iyi hotelleri öğrenmek için Lviv’de nerede kalınır isimli yazıyı okuyabilirsiniz. Gezilecek yerleri gezdikten sonra da eğlenmenin bir ihtiyaç olduğunu düşünebilirsiniz. Gece hayatının sabahın ilk ışıklarına kadar sürmüş olduğu bu kentte en iyi mekanları ve bölgeleri öğrenmek için Lviv Gece Hayatı isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Lviv Hakkında Genel Bilgiler

Ukrayna’nın kentidir. Ukrayna’nın batısında bulunuyor. Para birimleri Grivna. Yedi yüz binden daha fazla nüfusa sahip Lviv’de yerel halk, anadillerinin dışında sadece Lehçe konuşabilmekte. Ancak genç nufüs arasında İngizlice bilen insanlara denk gelebilmek mümkün.

Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

Yaşanan ortalama sıcaklıklar göz önüne alındığı zaman seyahat için en uygun dönem Temmuz ayı ve Eylül ayı olarak ortaya çıkmakta. Sıcaklıkların 5 ve 20 derece arasında değişmiş olduğu bu dönemde seyahat etmenizi engelleyecek tek şey yağmur olacaktır. Diğer günlerde ise genel olarak hava sıcaklığı oldukça düşüktür. Eğer karlı Barok mimarisi görmek istiyorsanız Lviv’e kış mevsiminde gitmeniz gerekli. Fakat kış soğukluğunu göz ardı etmemeniz gerekli. Çünkü soğuklar -20 dereceyi bulabilmekte. Lviv’de kış genel olarak aralık ayından başlayarak Mart ayına kadar devam ediyor. Havaların ısınması yani yaz döneminin gelmesi ile birlikte Lviv’de çeşitli kültürel etkinlik ve festival düzenleniyor.

Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv’e Türk Havayolları, Ukrayna Havayolları, Atlaj Jest ve Pegasus şirketlerinin uçuşları bulunmakta. İstanbul’dan yaklaşık iki saat içerisinde Lviv’e ulaşabilmeniz mümkün. Ukrayna Havayolları’nın  da Kiev aktarmalı Lviv uçuşları bulunmakta. Farklı uulaşım araçlarını kullanarak da Lviv’e gidebilmek mümkün. Ukrayna’nın Odessa ve Kiev kentlerinden hareket eden trenleri kullanarak da ulaşabilirsiniz. Eğer Lviv’e tren kullanarak gitmek istiyorsanız, garın önünden binerek kullanabileciğiniz tramvay ile kent merkezine gidebilirsiniz.

Eğer şehre hava yolunu tercih ederek geldiyseniz Lviv Havalimanı, kent merkezine altı kilometre uzaklıkta bulunuyor. Aero Express taksileri kullanarak kent merkezine hızlı bir şekilde gidebilmeniz mümkün. Taksilere oranla daha uygun ancak biraz daha yavaş olan diğer bir seçenek ise otobüsler. 48 numaralı otobüsleri kullanarak haftanın her günü şehir merkezine on dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Troleybüs ise, kentin en ekonomik toplu taşıma araçlarından bir diğer. Havalimanında yer alan eski terminal binasından binebileceğiz araç ile Aero Express taksilerden daha yavaş bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Lviv Şehir İçi Ulaşım

Lviv’de ulaşım için birçok farklı ulaşım aracı var. Lviv’de gezilmesi gereken yerler neredeyse yürüme mesafesinde. Kentin sahip olduğu güzelliğin tadına vararak yürüyüş yapabilirsiniz. Tramway, Lviv’de en yaygın ulaşım aracıdır. Tramway için biletinizi Vyskoy Zomok büfelerden temin edebilirsiniz. Bilet denetimi Lviv’de önemli olduğundan dolayı yolculuk boyunca biletinizi yanınızdan ayırmamalısınız.

Lviv’de otobüs popüler bir ulaşım aracı. Durmaları için elinizi kaldırmanız yeterli olacaktır. Birçok otobüs hattı olduğundan dolayı en yakın yerden en uzak yere gidebilirsiniz.

Lviv Gezi Rehberi

Rynok Square (Pazar Meydanı)

 

Lviv’e geliş amacınız eğer öncelikli olarak tarihi dokuyu içinize hapsetmek ise, gösterişli Pazar Meydanı’nı Lviv gezilecek yerler listesi arasında en başa alabilirsiniz. Pazar Meydanı, Pres I. Leo’nun oturmuş olduğu 1200’lü yılların ikinci yarısında yapılmış. Hem Ukrayna hem de Polonya tarihi adına önemli birden fazla olaya sahne olan meydanı görülmeniz için pek çok etmen yer alıyor. Bunların başında, hareketli atmosfer, mimari bakımından bilgi veren binalar geliyor. Eski şehir kısmında Gotik mimari hakimken, 1500’lü senelerde ki yangın sonrasındaki restorasyon çalışmalarında çoğu yapınının tasarımında Rönesans döneminin tarzı kullanılmış.

Pazar Meydanı’nda bulunan Neptün, Diana, Adonis ve Amphitria heykellerinin arasından geçerek gezintiye Latin Katedrali’nden başlayabilirsiniz. Mola adına ise popüler yeme içme mekanlarına ev sahipliği yapan mekanlardan birisini tercih edebilirsiniz. Sonrasında ise Lubomirski, Bandinelli ve Sobieski saraylarını gezebilirsiniz. Vaktinizi biraz daha değerlendirmek isterseniz eğer belediye binasını ziyaret edebilirsiniz.

Meydanın tam merkezinde 1300’lü senelerde inşa edilmiş olan Belediye Binası’nda ihtişamlı bir kule bulunuyor. Bu küle, meydanı ayaklarının altında hissetmek için yüksekliği altmış beş metre olan Belediye Binası kulesine çıkmanız gerekli. Belediye binası kulesinden indikten sonra yorgunluğunuzu atmak adına gidebilecek olduğunuz tarihi bir kahve dükkanı yer alıyor; Lviv Coffe Manufacture. Tarihi olmasının nedeni; kahve kültürü Osmanlı’dan Avusturya’ya oradan da Ukrayna’ya gelmiş. Lviv’in ilk kahvesinin bu kafenin alt katında içilmiş olduğunu sık bir şekilde duyabilirsiniz.

Pazar Meydanı’nda görülecek diğer yerler ise Lviv Tarihi Müzesi, 1960 senelerinden bugüne kadar açık olan Ezcane Müzesi’ni, ünlü vişne likörünün tadına bakmak için Drunk Cherry, enerjinizi çikolata ile yükseltmek istiyorsanız eğer Lviv El Yapımı Çikolata dükkanını ziyaret edebilirsiniz.

Lviv Opera Binası

Sadece Lviv’in değil Ukrayanı’nda en büyük opera binası olarak sayılan diğer bir gezilecek yer ise Lviv Opera Binası.

Barok ve Rönesans stillerinin bir arada kullanılarak harmanlanmış olduğu mimarisi ile etkileyici bir görünüşe sahip olan opera binası, Poltva Nehri’nin kıyısında yer alan bataklık alanın kurutulması ile 19. yüzyılın son dönemlerinde inşa edilmiş. Lviv Opera Binası’nda sene boyunca ulusal bale ve opera topluluğunun yanı sıra farklı ülkelerden de gelen sanatçılar performanslarını canlı olarak sergiliyor.

İç dekorasyonun en az dış kısmındaki mimari ayrıntılar kadar çekici olan opera binasını, yerel gezi rehberlerinin düzenlenmiş oldukları ve yaklaşık bir saat süren turlara katılabilirsiniz.

Latin Katedrali

Latin Katedrali
Latin Katedrali

Lviv’de bulunan diğer yapılardan daha eski ve kentin tarihi geçmişine ışık tutan Latin Katedrali, kentin en görkemli yapıları arasında bulunuyor. Orta çağ zamanında kentin merkezi Latin Katedrali (Kutsal Bakire Meryem’in Göğe Kabulü Bazilikası)’dir. 14. yüzyılda yangın sonucunda Kutsal Üçlü’ye (Tanrı, İsa, Kutsal Ruh) adanmış olan Roma Katolik kilisesinin yerine yapılmıştır.

İnşasında 14. yüzyılın ortalarında başkanmış tamamlanması bir sonraki yüzyılın ortalarına kadar sürmüştür. Dışarıdan bakıldığı zaman gotik tarzda bulunan yapı, iç mekanda ise barok esintileri taşıyor.

İtalyan Avlusu

 

Bir dönem kürk, şarap ve kumaş ticareti ile uğraşarak para kazanmış, kentin en zengin insanı olan tüccar Konstanty Korniakt tarafından yaptırılmış olan Korniakt Sarayı’nın kemerli sütunlar ile çevrilmiş İtalyan Avulusu, Opera Binası gibi oldukça etkileyici.

İtalyan Avlusu’nda Polonya kraliyet dönemine ait mobilyalar, madalyonlar, saatler ve değerli gümüş eşyalar sergileniyor. Zaman zaman da klasik ve caz müzik konserleri düzenleniyor.

Polonyalı mimar tarafından yapılan saray, 17. yüzyılın ilk dönemlerinde, Osmanlı Devleti’nin Viyana kuşatmasını kaybetmesine sebep olan kişilerden Jakub Sobieski tarafından satın alınmış. Bir asır önce ise şehir yetkilileri tarafından satın alınarak burası Kral Jana III adına müzeye çevrilmiş. Günümüzde Lviv Tarih Müzesi’nin bir parçası olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Trout , bread and wine

Trout , bread and wine
Trout , bread and wine

Lviv içki bakımınandan vokta ile ünlense bile iyi şarapları bulmak ve denemekte mümkün. Balık ve şarap üzerine sunumlar yapan bu mekanda Şili, İspanya, Portekiz gibi birden fazla şarap türünü uygun fiyatlara denemeniz mümkün. Et tabağının da balta ile servis edildiğini bilmelisiniz.

Lychakiv Mezarlığı

 

Lychakiv Mezarlığı, diğer bilmiş olduğunuz mezarlıklardan biraz farklı. Tüm mezarlıkların kent merkezinin dışına taşınmasına yönelik emir sonrasında 18. yüzyılın sonlarında kurulmuş. Lviv’de yaygın olarak kullanılmış olduğu Gotik mimari tarzın Lychakiv Mezarlığı’nda da yer aldığını görebilirsiniz. Yaklaşık dört yüz bin mezarın bulunmuş olduğu mezarlık, hem Lviv hem de Ukrayna’nın tarihinde etkili olan kişilerin mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Lychakiv Mezarlığı’ndna ayrıca Lviv’in Savunucuları Şehitliği, Ukrayna Ulusal Ordusu Anıtı gibi tarihi olayların anısı için oluşturulmuş olan anıtlarda yer alıyor. General Roman Abraham, yerel dil reform hareketlerinin öncüsü konumunda olan Ivan Franka gibi isimlerin mezarları burada bulunuyor.

Dormition Katedrali

Dormition Katedrali

Lviv’de gezilmesi gereken yerler arasında oldukça fazla sayıda katedral ve kilise bulunmakta. İtalyan Avlusu’nun arka tarafında bulunan Dormition Katedrali’de Lviv’in en göze çarpan simge yapılarından birisi olduğu gibi aynı zamanda da Lviv’de gezilecek yerler arasında bulunuyor.

İtalyan Avlusu ve Korniakt Sarayı’nı yaptıran Yunan tüccar Konstantin Kornyakt’ın fonlamış olduğu kilise, Ortodoks cemaatinin mekanı olarak biliniyordu. Kutsal Bakire Meryem’i Varlığı Kilisesi ismi ile de anılan bu katedralin iç mekanları 1600 ve 1700’lü senelerden kalma resimler ile dekore edilmiştir.

Katedral, matbaa, okul, müze ve kütüphaneden oluşan bir yapı.

Potocki Sarayı

 

Şu an Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’nın hizmetinde olan Potocki Sarayı, 19. yüzyılda Başbakan Alfred Jozef Potocki için konut olarak yapılmış. Yapımı için hiçbir masraftan kaçınılmayan sarayın tasarım aşamasına Fransız Mimar Louis Dauvergne, “Hotel Particulier” yapı tarzını kullanarak Barok Yapı şeklini tercih etmiş. Durum böyle olunca da Potocki Sarayı’na yukarıdan bakıldığı zaman “H” şeklinde bir görüntüye sahip.

Potocki Sarayı’nda Lviv Resim Galerisi’ne bağlı olarak Avrupa Sanat Müzesi faaliyet gösteriyor. Sarayın bahçesinde her sene Kitap Forumu düzenleniyor.

Sahaflar Pazarı

 

Dormition Katedrali’nden çıkarak Lviv’in eski sokaklarından geçerek ulaşılan meydan da her gün sahaflar pazarı kurulmakta. Burada çeşitli eski plaklar, kitaplar ve ev eşyaları satılıyor. Parkın ortasında da Ukrayna topraklarının ilk maatbacısı olan Ivan Fedorov’un anıtı yer almakta.

Pazarda ayrıca Dominican Katedrali’de yer alıyor. Katedralin solunda da Lviv Din Tarihi Müzesi ziyaret edilebilir.

Dominican Katedrali ve Manastırı

 

Lviv’in en eski ve büyük Katedrali olan Dominic Katedrali’nin yıkılmak üzere olan binasının üzerine yapılmış olan Dominican Katedrali ve Manastırı, mimari yapısı ile oldukça etkileyici bir görüntüye sahip. Lviv’in en popüler noktaları arasında bulunan bu tarihi katedralin geçmişi 3 yüzyıl öncesine kadar dayanıyor.

Lviv High Castle

Lviv High Castle
Lviv High Castle

Lviv’de eşsiz gün batımını izlemek isterseniz gidebilecek en uygun yerin Lviv High Castle olduğunu bilmeniz gerekli. Ziyaretçilerine sunmuş olduğu 360 derecelik kent manzarası sayesinde Lviv’i ayaklarınızın altındaymış gibi görebileceğiniz üzere aynı zamanda da bol bol Lviv fotoğrafı çekme imkanı da sağlıyor. 1250 senesinde inşa edilen kalenin kalıntıları, tepenin bu ad ile anılmasına sebep olmuş. Tepenin ağaçlar ile kaplı yolunda yürürken kalenin kalıntılarını görebileceği olduğunuz yapı, 18. yüzyılın başlarında İsveç Ordusu’nun gerçekleştirmiş olduğu saldıra da kullanılmayacak bir hale gelmiş.

Eczane Müzesi

 

20. yüzyılın sonlarına doğru ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Eczane Müzesi, Pazar Meydanı’nda ziyaret edilebilecek olduğunuz bir mekan. Müze, askeri eczacı Wilhelm Natorp tarafından 18. yüzyılda kurulan ilaç dükkanı içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Bir yandan modern ilaçların satışı yapılırken, diğer tarafından da eskiden kullanılmakta olan eşyaların sergileniyor olması ziyaretçilerin dikkatini çekmeye yetiyor.

Eczane Müzesi’ni gezerken ilk gaz yağı lambası modellerinden birisini ve tıbbi tedavi tanrısı Aesculapius ve kızı Hygeia’yı tasvir eden figürler ile bezeli ilaç ölçeğini görebilme şansını elde edebilirsiniz. Ayırca “Demir Şarabı” isimli içeceği de hediyelik eşya olarak alabilirsiniz.

Arsenal Silah Müzesi

 

Arsenal Binasi, 1500’lü yıllardan günümüze kadar kalmış olan savunma amaçlı yapılmış birkaç eserden bir tanesi. 1571 senesinde neredeyse tamemen yok edilen bina, 1575 senesinde tekrardan yapılmış. Kasvetli görünüşe sahip olan 1700’lü senelerde ise hapishane olarak kullanılmış.

Arsenal Binası, 1991 senesinden günümüze kadar Lviv Tarihi Müzesi’ne bağlı olarak Lviv Aesenal Silah Müzesi olarak kullanılıyor. Ukrayna’da sadece bu türdeki tek müze olarak hizmet veriyor. Etkileyiciliği sahip olduğu koleksiyonu, eşsizliği ve çeşitliğinden gelmektedir. Silahlı aletler, askeri emirler, baltalar, bronz toplar ve farklı ülkelerden toplanmış olan eserler sergileniyor.

Ermeni Mahallesi

Lviv

Lviv’in en eski mahallerinden birisi olan Ermeni Mahallesi, Moğol – Tatar istilası sonucunda kaçan Ermeniler adına bir sığınak görevi görmüş. Lviv’in kuzey tarafında bulunan mahallede Ermeniler kütüphaneleri, tiyatrolarını, hastanelerini, kiliselerini ve okullarını inşa etmişler. O zamanlar Ermeniler için Lviv, Amsterdam ve Venedik ile beraber Avrupa’nın ana merkezlerinden bir tanesiydi.

Lviv Ermeni Katedrali

Lviv Ermeni Katedrali
Lviv Ermeni Katedrali

Pazar Meydanı’nın kuzeyinde bulunan Lviv Ermeni Katedrali’nin tarihi 1300’lü senelere kadar dayanıyor. Yapı ilk olarak küçük bir kilise olarak inşa ettirilmiş. Bu kilisenin tasarımında Kars’ta bulunan Ani Katedrali örnek alınmış. Fakat 16. yüzyılda çıkan yangın sonucunda ağır hasar görünce 17. yüzyılın başlarında genişletme çalışmaları yapılarak tekrardan kullanıma açıldı. Ermeniler adına çeşitli etkinlikler için kullanmış oldukları alanda birden fazla tarihi eser bulunmakta.

Taras Shevchenko Bulvarı

Taras Shevchenko

Taras Shevchenko Bulvarı, 1700’lü senelerin sonlarında, Lviv’in tarihi bölgesinin savunma duvarlarının yıkılmasının ardından planlanarak oluşturulmuş bir bulvardır. Ukrayna’nın ulusal bilincinin gelişmesinde lider isim olmuş olan Shevchenko adına yapılmış olan görkemli bir anıt bulvarın tam ortasında yer almakta. Shevchenko heykelinin yanında ise on iki metre yüksekliğinde Stella figürü bulunuyor.

Lviv’in buluşma yerlerinden birisi olan Taras Shevchenko Bulvarı’nın güney kesminde bir dönem İstanbul’da bulunan ve Tarlabaşı’nda kalmış olduğu ev müze olarak korunan şair Adam Mickiewicz’in üç metre yüksekliğindeki heykeli yer alıyor. Bulvarın kuzey kesiminde ise Lviv Devlet Opera ve Balesi bulunuyor.

St. Peter ve Paul Garrison Kilisesi

St. Peter ve Paul Garrison Kilisesi

Barok mimarisi ile inşa edilmiş olan Peter ve Paul Garrison Kilisesi, Lviv’de bulunan en güzel dini yapılar arasında bulunuyor. Altmış sene boyunca 5. Stefanika Kütüphnesi bünyesinde kalan beş bin kişi kapasiteli kilise, yerel halk arasında olduğu kadar gezginler arasında da popüler.

Ivan Franko Park

“Parkların İçindeki Şehir” olarak bilinen Lviv’de bulunan Ivan Franko Parkı, minik bir ormanı andırıyor. Park içerisinde dört yüzyıldır yaşayan ağaçların olduğu da düşünülüyor. Özellikle sonbahar ayalarında yeşil ve sarının ahenkle dans ettiği bir yer burası. Şehirden uzaklaşarak biraz kafa dinlemek isterseniz eğer burası sizin için uygun olacaktır.

Kayıp Oyuncaklar Müzesi

 

High Castle’a çıkmadan önce yolun üzerinde bulunan Kayıp Oyuncak Müzesi’nin kuruluş öyküsü de oldukça farklı. Vasily Petrovich’in oturmuş olduğu apartmanın yakınında iki adet oyuncak bulması ile başlamış.

Bulmuş olduğu eşyaları sahipleri bularak alması için apartmanın bahçesine koyan Petrovich’in oyuncak koleksiyonundaki oyuncak sayısı zaman geçtikçe artmış ve ilgi gören bir mekan haline gelmiş. Yirmi seneden fazla süre içerisinde onlarca oyuncağa ev sahipliği yapmaya başlamış olan bahçede birbirinden farklı peluş oyuncalar, müzik aletleri, bisikletler, figürler ve bebekler yer alıyor. Ancak bu eşyalar rastgele yerleştirilmek yerine belirli bir tema içerisinde sunuluyor. Yeni oyuncakların eklenmesi ve eskilerinin sahipleri tarafından geri alınması sebebi ile oyuncaklar sürekli değişiyor.

Boim Şapeli

Latin Katedrali’ne oldukça yakın olan Boim Şapeli, 17. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Şarap ticareti ile uğraşan ve sonrasında da belediye başkanlığı da yapan Macar asıllı tüccar George Boim ve ailesinin kabri konumundaki yapı, Andrej Bemer tarafından tasarlandı. Mimar Bemer, yapının Rönesans tarzındaki tasarımını oluştururken Krakow’da bulunan Wawel Katedrali’nin içerisinde bulunan Sigismund Şapeli’nden esinlenmiş.

Şapelin dış duvarlarında ise dini temaya sahip birden fazla oyma heykel bulunmakta. Bunların içerisinde en ilginç görünüme sahip olan ise, Hz. İsa’yı bir eline başına götürerek üzüntülü bir şekilde oturur biçimde tasvir etmiş oyma heykel. Şapelin içinde ise aileye ait görseller ve İncil kabartmaları yer alıyor.

St. George Katedrali

St. George Katedrali Lviv
St. George Katedrali Lviv

18. yüzyıl ortalarında Heykeltıraş Johann Pinzel tarafından inşa edilmiş olan St. George Katedrali , Yura Meydanı içerisinde yer almakta. Avrupa Kıtası’nın en önemli katedrallerinden birisi olan bu görkemli dini yapı, Barok tarzı mimarisi ile Lviv’e gelen gezginlerin beğenisini üzerine çekmekte.

Lviv Çikolata Fabrikası

 

Orta Çağ döneminden beri Lviv, şekerlemeleri ile ünlenmiş. 1800’lü yıllarda tüm Avrupa’yı şekerlemeler ile kendine bağlayan şehirde yer alan tarihi Lviv Çikolata Fabrikası’nda eğitimler ve el yapımı çeşitli ürün sunuyor.

Fabrikanın ilk bölümünde imalat kısmı yer alıyor. Burada bulunan kişileri izlediğiniz zaman el yapımı çikolataların nasıl hazırlanmış olduğunu görebilirsiniz. Sonraki bölümde, imalathanede hazırlanmış olan ürünlerin ambalajlı ve açık halde satışları gerçekleştiriliyor. Son bölümde ise kahve içebilecek olduğunuz bir bölüm yer alıyor.

Lviv Coffee Manufacture (Lviv Kahve Üreticisi)

Lviv Coffee Manufacture

Lviv’de uğrayabilecek olduğunuz diğer bir önemli lezzet konumu ise 2012 senesinde hizmet vermeye başlamış olan Lviv Kahve Üreticisi. Burada aynı Lviv Çikolata Fabrikası’nda olduğu gibi imalat bölümü de bulunuyor.

Eski Kent bölgesinde yer alan dükkanda, Lviv’in Avusturya- Macaristan İmparatorluğu döneminde başlayan kahve kültürü konusunda detaylı bilgi veriyor. Aynı zamanda bilgileri öğrenirken de zevkinize en uygun kahveyi seçerek deneyimleme şansı da sağlıyor.

Sene içerisinde bazı dönemlerde düzenlenen eğitimlere katılarak kahve üretimi hakkında bilgi sağlayabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya ve kahve satışının yapılmış olduğu alandan zevkinize en uygun olan eşyalardan bir tanesini edinebilirsiniz.

Lviv’de gezilecek yerler oldukça fazla. Sizde seyahat sürenize, seyahat alışkanlıklarınıza ve isteğinize göre bir Lviv gezi planı oluşturabilirsiniz. Bu sayede seyahatiniz daha konforlu ve daha anlamlı olacaktır. Gezilecek yerler kadar, gezilecek yerlere olan yakın bir konumda konaklamakta önemli.

 

Lviv Konaklama Rehberi

Lviv’de konaklamak için her bütçeye göre farklı bir seçenek bulunmakta. Hosteller, kiralık evler, oteller diğer Avrupa kentlerine ve ülkelerine göre daha ekonomik bir şekilde ücretlendirilmiştir. Lviv’e konaklama bölgesi olarak seçebileceğiniz en iyi yer kent merkezi olacaktır. Özellikle de Rynok Meydanı çevresinde konaklama yaparak gezilecek yerlere ve gece hayatına daha kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Lviv Gece Hayatı

Lviv’de gece hayatı, özellikle de Türkler tarafından yoğun ilgi altındadır. Avrupa ülkeleri arasında en fazla tercih edilen kentlerden birisi olan Lviv’de gece hayatı diğer Ukrayna kentlerine göre daha sakin olsa bile eğlenebileceğiniz, size uygun bir mekan bulabilmeniz mükün. Diğer Avrupa kentlerine oranla daha ekonomik olmasının yanında hizmet kalitesinin yüksek olması ile de başarıyı yakalamış olan eğlence mekanları ile güneşin ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz.

Lviv’in popüler gece hayatı mekanları arasında Metro Club, Milennium Club, Rafinad People, Fashion Club, Dublin Irish Pub, Zanzibar Club Lviv gibi mekanlar yer almaktadır.

Lviv Alışveriş Rehberi

Lviv’de büyük büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra butik dükkanların yer aldığı bir şehir. Lviv’de alışveriş daha çok merkez bölgesinde bulunuyor. El yapımı ürünler, özel üretim çikolatalar, hediyelik eşyaları, ülkenin yöresel giysileri, kilimler alınabilecek ürünler arasında. Ayrıca Ukrayna’nın kendisine ait ürünlerin yanı sıra, çeşitli mücevher dükkanları da bulunmakta.

Kent merkezinin biraz dışında bir alvışveriş merkezi olan King Cross Leopolis’te farklı mağaza ve dükkanların yanı sıra birden fazla restoran da bulunmakta. Bu restoranlaranda yerel yemeklerin yanı sıra dünya mutfağından da lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Mücevher dükkanlarının yoğun olduğu  Kolektsiya Jewellery Boutique;  giyim mağazalarının yoğun olarak bulunduğu Magnus Shopping Center’i tercih edebilirsiniz.

Lviv Festivalleri

Lviv’de düzenlenen festivaller ile farklı deneyimler elde edip, kültürel etkinlikler ile de kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Tatilinizi festival dönemlerine denk getirmeniz halinde sokakların daha farklı gözüktüğünü anlayabilirsiniz.

Pampuh Festivali : Rynok Meydanı’nda her sene Ocak ayının başlarında düzenlenmekte. Pampuh Festivali’nde Noel ve eski Ukrayna’nın geleneklerini görerek, öğrenebilme olanağı bulacaksınız.

Çikolata Festivali : Sanat Sarayı’nda Mart ayının başında gerçekleştirilen festivaldir.

Lviv Moda Haftası : Lviv Ulusal Havalimanı’nda Mart ayında dört gün boyunca devam etkinliktir.

Lviv Geçit Töreni : Şehir Merkezi’nde Mayıs ayında düzenlenir.

Uluslararası Müzik Festivali : Mayıs ve Haziran Aylarında gerçekeltirilmekte.

Paskalya : 12 Nisan günü birçok etkinlik düzenlenirken sokaklar ise rengarenk bir hale bürünmektedir.

Lviv, gece hayatı, tarihi değeleri, etkileyici doğası ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Bu yüzden Lviv gezi rehberi ile Lviv’i detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Ancak bu kadarı yeter mi? Yetmez. Daha fazlası için Lviv Konaklama Rehberi isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Tatilinizi daha fazla eğlenceli hale getirmek için Lviv Gece Hayatı yazılarımızı okumalısınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir