İçindekiler

Tarihi ve turistik noktaları ile pek çok kişiyi kendi toprakları üzerine çeken Macaristan, Orta Avrupa ülkeleri arasında çok farklı ve dikkat çekici bir pozisyona sahiptir. Gerek turistik şehirleri gerek ise tarihi yapıları ile öne çıkan Macaristan her açıdan ziyaret edilmesi gereken bir ülkedir.

Macaristan’da Görülmesi Gereken Şehirler 

Budapeşte

Budapeşte
Budapeşte

Dünyanın en güzel kentleri arasında gösterilen Budapeşte, hem estetik, hem de tarihi dokusu ile öne çıkar. Budin ve Peşte olarak ikiye ayrılan, bir tarafı tarihi, diğer tarafı ise turistik yapıları ile dikkat çeken yapıya sahip olan şehir, çok sayıda görülmesi gereken yeri barındırır. Parlamento Binası, Budin Kalesi (Kale Tepesi), Matthias Kilisesi gibi tarihi yapılar şehrin her iki yanında da bulunur. Şehrin ortasından geçen Tuna Nehri ile birbirinden ayrılan Budin ve Peşte, birbirine pek çok köprü ile bağlıdır. Söz konusu köprüler de tarihi ve taş yapıları ile ilgi odağı halindedir.

Nyiregyhaza

Nyiregyhaza
Nyiregyhaza

Macaristan’ın bir diğer turistik kenti de Nyiregyhaza’dır. İçinde barındırdığı büyük ve ilginç hayvanat bahçesi (Zoo Sosto) ile çekim merkezi olan şehir, bu yönü ile hayvanseverler tarafından da tam not alır. Aynı zamanda şehrin merkezinde yer alan ve asırlardır ayakta olan tarihi kiliseler ve yapılar da dikkat çeker.

Heviz

Heviz
Heviz

Heviz kenti daha çok sağlık yönünden öne çıkan bir yerleşim merkezidir. Özellikle doğal güzellikleri ve termal gölü ile bilinen şehir, Avrupa’nın dört bir yanından turist akınına uğrar. Macaristan’ın sembol kentlerinden olan Heviz’deki “Thermeal Lake Of Heviz” mutlaka ziyaret edilmelidir.

Hévíz Gölü

Hévíz Gölü
Hévíz Gölü

Macaristan’ın Zala şehrinde yer alan bu göl, Orta Avrupa‘nın en büyük gölü olarak kabul edilir. Keszhthely kentine çok yakın olan bu göl, aynı zamanda dünyanın en büyük termal gölüdür. Göldeki su çok hızlı bir şekilde akar. Bu nedenle göldeki su her gün kendisini yeniler. Sağlık turizmi için faydalanılan bu göl, içerisinde kükürtlü maddeler barındırır. Bununla birlikte birçok madde ve kültür canlısı da göl içerisinde yaşar. Cilt hastalıkları olan kişiler, dünyanın her yerinde bu göle gelir.

Balaton Gölü

Balaton Gölü
Balaton Gölü

Budapeşte’ye 15 km uzaklıkta olan bu göl, Macar Denizi olarak da bilinir. Tuna Nehrine bağlanması nedeniyle üzerinde turistik geziler yapılabilir. Macaristan’ın en fazla turist çeken bölgelerinden birisi olan bu göl, yelkencilik ve balıkçılık gibi sporlara da ev sahipliği yapar.

Macaristan Parlamentosu

Macaristan Parlamentosu
Macaristan Parlamentosu

Tuna nehri kıyısında yer alan ve görkemli bir bina olan bu nokta, ‘Parlamento’ adıyla bilinir. Budapeşte şehrinde yer alan bu bina, Macaristan tarihinde önemli bir yere sahiptir. 1. Dünya Savaşı esnasında birçok önemli toplantıya ve anlaşmaya ev sahipliği yapmıştır.

Zigetvar

Zigetvar
Zigetvar

Peç şehrinin 33 km batısında yer alan bu noktada Osmanlı döneminden kalma Sultan Süleyman Camii yer alır. Zigetvar kalesi ve müzesi de birçok ziyaretçiye kapılarını açar. Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarı da bu noktada yer alır.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi
Estergon Kalesi

Osmanlı Devleti için çok büyük bir öneme sahip olan bu kale, Budapeşte şehrinde yer alır. Bu kalenin iç kısmında aynı zamanda Macaristan’ın en büyük kilisesi olan Estergon Bazilikası da yer alır. Çok yüksek bir yapıda olması nedeniyle bu alanda farklı kareler yakalanabilir.

Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi
Matthias Kilisesi

Macaristan’ın en görkemli binalarından birisi olan Matthias Kilisesi, Budapeşte’nin merkezinde yer alır. Binanın gece ışıklandırması turistler tarafından büyük ilgi görür.

Macaristan Ziyareti İle İlgili Önemli Hatırlatmalar

  • Macaristan iklimi bahar ve yaz aylarında daha ılıman ve sıcaktır. Ancak kış aylarında ülke iklimi genel olarak soğuk ve serttir. Gezi planları buna göre yapılmalıdır.
  • İstanbul üzerinden başkent Budapeşte’ye doğrudan uçak seferleri bulunabildiği gibi, tren ya da araba ile karayolu da ulaşım için tercih edilebilir.
  • Macaristan pahalı bir ülke değildir, bu nedenle de farklı şehirlere kolay şekilde varılabilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir