İçindekiler

Ohrid Makedonya‘nın en büyük sekizinci kenti ve en turistik kentlerinden bir tanesi. Efsaneye göre Tanrı cenneti çamurdan yaratırken bir parça çamur Ohrid‘e düşmüş ve bu nedenle Ohrid’in cennetin yeryüzündeki bir parçası olduğuna inanılıyor.

Nasıl Gidilir

Ohrid‘de havalimanı olmasına rağmen Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmuyor. Bu yüzden iki alternatifiniz var. Ya Tiran‘dan yada Üsküp‘den gidebilirsiniz. Biz Üsküp üzerinden gittiğimiz için bu kısmı anlatacağım. Giderken biraz şanşlı olduğumuzu söyleyebilirim. Üsküp‘teki Matka Kanyonunda arkadaşımla Ohrid‘e nasıl gideceğimizi konuşurken bizi duyan bir Türk öğretmen çift arabalarıyla bizi Ohrid‘e bıraktı. Dönerken ise Ohrid otogarından Üsküp’e kişi başı 450 dinar karşılığında otobüs ile döndük. Otobüsler klimalıydı.

Otogardan Ohrid şehir merkezine taksi ile 120 dinara ulaşabilirsiniz. Bu yüzden taksi kullanmanızı tavsiye ederim yeterince ucuz. Otobüs seferleri yıllara göre değişkenlik gösterebilir ancak ben fikir olması açısından sefer saatlerini aşağıda paylaştım.

Ulaşım

Ohrid yürüyerek gezilebilecek bir şehir. Herhangi bir toplu taşıma aracına ihtiyaç duymuyorsunuz.  Sadece 1-2 tane turistik bölgesi için ulaşım aracına ihtiyaç duyuyorsunuz onları da yeri geldiğinde anlatacağım.

Gezilecek Yerler

Makedonya
Ohrid – Makedonya

Ohri’de Trpejca,Bay Of Bones,Sveti Naum rotaları takip eden sabah 10:30 gibi çıktığınız akşam 3-4 arası döndüğünüz bir tekne turu bulunuyor. Hemen göl kenarında bulabilirsiniz siz bulamasanız da onlar sizi bulur. Biz bu tekne turuna kişi başı 20 euro karşılığında katılmayı tercih ettik. Dilerseniz araba kiralayıp ya da taksi ile bu rotaları kendiniz de gezebilirsiniz. Yürüme mesafesi dışında yerleri böylelikle aradan çıkarabilirsiniz.

Trpejca

Trpejca

Bu tur kapsamında ilk durağımız Trpejca‘ydı. Burada yaklaşık 30 dakikalık bir vakit geçiyorsunuz. Dilerseniz göle girebilir dilerseniz ya da kafede bir şeyler içebilirsiniz.

Bay Of Bones

Bay Of Bones

İkinci durağımız ise Bay Of Bones oluyor. Su üzerinde bulunan kalıntılardan esinlenerek yeniden inşa edilmiş bir su köyü burası. 100 dinar giriş ücreti bulunuyor ve yaklaşık 30 dakika burada kalıyorsunuz. Gayet yeterli bir zaman.

Sveti Naum Ve National Park Galicica

Sveti Naum Ve National Park Galicica
Sveti Naum Ve National Park Galicica

Ohrid‘e gelip de Sveti Naum‘u ziyaret etmeden dönerseniz sonradan çok pişman olabilirsiniz. Tur kapsamında burada 2 saatlik bir zaman dilimi ayrılmış. Öncelikle National Park Galicica içinde bulunan küçük gölet manzarasında yemeğimizi yedikten sonra gölette sandal turu yapmak istedik. Eğer sandal turunu katılmak isterseniz kişi 2,5 euro ile yaklaşık yarım saatlik sandal turu yapabilirsiniz. Biz ise bir tekneci ile 10 euroya anlaşıp yarım saatlik bir tekne turu yaptık. Buraya gelmişken sakın bu tekne turunu yapmadan dönmeyin sizi harika bir tur bekliyor. Şahsen gezide en keyif aldığım zaman bu tekne turunda geçirdiğim zamandı. Yeşilin muhteşem tonlarını görebiliyorsunuz tekne turu sırasında.

Daha sonra ise Sveti Naum kilisesini ziyaret ettik. Buradan sonra tekne turumuz sona erdi. Yaklaşık bir saatlik tekne yolculuğunun ardından bindiğimiz yere ulaştık.

Ohrid Antik Tiyatrosu

Ohrid Antik Tiyatrosu

3. yüzyıl Roma döneminden kalma şehrin en eski yapısıdır. Roma döneminde arena olarak kullanılmış günümüzde ise çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Hemen yanında bulunan Gladiator restoranına uğramayı ihmal etmeyin. Ne yenir bölümünde daha detaylı anlatacağım.

Ohrid Kalesi (Samuel’s Fortress)

Ohrid Kalesi (Samuel's Fortress)
Ohrid Kalesi (Samuel’s Fortress)

Yürüyerek çıkarken en çok zorlandığım yer oldu. Panoramik bir Ohrid manzarası sunuyor. Özellikle fotoğraf çekmek isteyenlerin uğramadan gitmemesi gereken bir yer.

Aziz Yuhanna Kilisesi (St John)

Aziz Yuhanna Kilisesi (St John)

13 yy da inşa edildiğini sanılıyor. 1964 yılında da bir restorasyon geçirmiş. Harika bir manzaraya sahip. Burada bir gün batımı izlemelisiniz.

Church of Saints Clement and Panteleimon

Church of Saints Clement and Panteleimon
Church of Saints Clement and Panteleimon

Bizans döneminde kalma bir kilise. Bulunduğu avluda Sinan Paşa’nında bir türbesi bulunuyor. TİKA tarafından restore edilmiş. Ayrıca bizans döneminden kalma çeşitli kalıntılarda mevcut.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir