Balkan Ülkeleri arasında tarihi ve turistik yönlerden en çok dikkat çeken ve Türkiye’ye de bu yönlerden yakınlık gösteren Makedonya, birçok ilgi çekici şehre sahiptir. Özellikle estetik güzellikleri, heykelleri ve tarihi yapıları ile bu şehirler ziyaretçiler tarafından görülmelidir.

Makedonya’da Görülmesi Gereken Şehirler

Üsküp

Üsküp – Taş köprü

Başkent Üsküp, zamanında pek çok savaşa tanıklık etmiş, üzerinde pek çok hükümdar ağırlamış, tarihi yönden güçlü ve otantik bir şehirdir. Şehrin merkezinde turistleri eski Makedon hükümdarları, efsanevi komutanlar ve Büyük İskender’e ait olan heykeller karşılar. Heykellerin yanı sıra tepesinden tüm şehrin görülebileceği tarihi Saat Kulesi turist ziyaretlerine açıktır. Bunun yanında Osmanlı Dönemi’nden kalma pek çok tarihi ve turistik yapı da ziyaret edilebilir. Söz konusu yapılar arasında Davut Paşa Hamamı, Mustafa Paşa Cami gibi yerler de bulunur. Yalnızca bu yapılar değil, şehrin içinden geçen akarsu üzerindeki devasa köprüler ve geçitler de görülmelidir.

Ohrid

Ohrid - Makedonya
Ohrid – Makedonya

Makedonya’nın en turistik şehri Ohrid’tir. Ohrid (Ohri), sahip olduğu ve aynı isimle anılan gölü ile yaz turizmi için ideal bir kenttir. Kentin bir bölümünde yer alan göçmen mahallelerinde ise Arnavut ve Türk nüfus fazladır. Aynı zamanda bu bölgelerde Türkçe de sıklıkla konuşulur. Ohrid kentinde bulunan Sveti Sofya Kilisesi ve civarından göl ve kentin bir kısmı görülebilir. Tarihi bir yapı olan bu kilise, şehrin simgelerindendir.

Struga

Struga, Makedonia
Struga, Makedonia

Ohrid’e yakın, Üsküp’ten de 3-4 saatlik bir karayolu yolculuğunun ardından ulaşılabilen bir şehir olan Struga, Osmanlı Dönemi zamanlarından kalma bazı tarihi yapı ve Türk mahalleleri ile dikkat çeker. Aynı zamanda Arnavutluk ile Makedon sınırını oluşturan Ohrid Gölü’ne bu şehrin de kıyısı vardır. Şehri ziyaret edenler çarşıda bulunan Osmanlı mimarisine ait yapıları, şehrin içindeki köprü ve geçiş noktalarını inceleyebilirler.

Makedonya Seyahati İle İlgili Önemli Hatırlatmalar

  • İklim Türkiye’ye benzer olarak yazın sıcak ve kurak, kışın nispeten daha serttir.
  • İstanbul üzerinden başkent Üsküp’e çeşitli uçuşlar rahatlıkla bulunabilir.
  • Yemek kültürü ve pek çok nokta Türkiye ile benzerlik gösterir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir