Afrika kıtasının güneydoğusunda yer alan Malavi denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin başkenti Lilongwe’dir.

Malavi resmi dili İngilizce olan ülkelerden bir tanesidir. Malavi Kwachası ülkenin resmi para birimidir. Türkiye ile Malavi arasındaki zaman farkı 1 saat’tir. Türkiye saati Malavi saatinden 1 saat daha ileridir.

Malavi ülke genelinde tropikal iklimin etkisi altındadır. Ülkede hava sıcaklığı ortalama olarak temmuz ve ağustos aylarında 21 dereceyi bulur. Ekim ayında ise sıcaklık değerleri 29 dereceye kadar çıkar. Ülkede en sıcak aylar ekim ve kasım aylarıdır. Malavi’de aralıktan nisan ayına kadar olan dönem ise oldukça yağışlı geçer. Ülkenin yüksek bölgelerinde sıcaklık ve yağış farkları oldukça fazladır. Malavi’de yıllık ortalama yağış miktarı yaklaşık 1150 milimetreyi bulur. Malavi’ye gitmek için en uygun dönem mayıs ve kasım ayları arasıdır. Bu dönem dışında haziran, temmuz ve ağustos ayları da akşam üstü serin olduğu için ülke ziyareti için oldukça uygundur.

Lake - Malawi
Lake – Malawi

Malavi’ye giderken oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem amaçlı yaptırılması gereken aşılar vardır. Malavi’ye sarıhumma hastalığın olduğu ülkeden gelinmesi halinde saruhumma aşısı yaptırılması zorunludur. Hepatit A, menenjit, sıtma ve tetanos aşıları ülkeye giderken yaptırılması önerilen aşılardır. Ülkede içme suyunun kapalı şişelerden tüketilmesi gerekir.

Malavi ülkeye gidecek olan Türk vatandaşlarda vize ister. Malavi Türkiye ‘de temsilciliği bulunmayan ülkelerden bir tanesidir. Bu yüzden vize başvurularının Türkiye dışındaki bir Malavi Büyükelçiliğinden yapılması gerekir. Malavi’ye vize başvurusu yaparken pasaportun kullanım süresinin seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olması gerekir. Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulup 2 adet vesikalık fotoğrafla teslim edilir.

Türkiye’den Malavi’ye gitmek için en rahat ve hızlı seyahat havayolu ile gerçekleştirilir. Türkiye’den Malavi’ye direkt uçak seferi bulunmaz. Bu yüzden aktarmalı seyahat yapılır. Türkiye’den Malavi’nin başkenti Lilongwe’ye seyahat etmek için Addis Ababa, Nairobi ve Johannesburg aktarması mümkündür. Lilongwe şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Şehir merkezine gitmek için toplu taşıma ya da taksi tercih edilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir