Tarihi, doğal ve kültürel özellikleri ile gezilmesi ve tanınması gereken şehirlerimizden biri de Manisa. Antik çağlardan bu yana, Sypylos adı ile bilinen dağların kuzey tarafında kurulup zaman içerisinde gelişen Manisa şehrimiz, hep bir tarihsel devamlılık içerisinde olmuş, yaşamını günümüze değin aralıksız devam ettirmiş bir şehir. Bu nedenle biriktirdiği kültürel değerler de çok yüklü. Manisa, Osmanlı döneminde de artan bir öneme sahip olmuş.

Şehzadeler şehri olarak bilinen Ege şehrimiz Manisa’da ilk müzecilik çalışmaları 1934 yılında başlamış. Manisa’nın sakinleri, öğretmenler ve ileri gelenleri müze teşkil edebilecek eserler toplamışlar. Manisa Muradiye Külliyesi medresesi 1935 senesinde onarılarak, toplanan eserler burada bir araya getirilmiş. Zamanla eserlerin toplandığı bir depo görüntüsü oluşturan medrese, 1943 senesinde düzenlenmiş halde, ziyaretçilere kapılarını açmış. Bu şekilde ortaya çıkan Manisa Müzesi, 1958 ile 1962 yılları arasında geniş bir onarım sürecinden geçmiş.

Manisa Müzesi özellikleri

Manisa Müzesi temel olarak iki bölümden oluşuyor. Arkeolojik ve etnografik eserler iki ayrı bölüm halinde müzede bulunuyor. Özellikle Likya bölgesinin unsurları olan; Attila, Daldis, Apollonis, Tabala, Thyatira gibi antik kentlerden çıkarılan kalıntılar Manisa Müzesi sergi alanlarında yerini alıyor. Müzede sergilenen diğer önemli eserler arasında; tavus kuşlu mezar freski, gümüş İncil muhafazası, kandiller bulunuyor.

Manisa Müzesi, Roma ve Bizans dönemi izlerini taşıyan pek çok kalıntıları da barındırıyor. Müze geniş bir eser yelpazesine sahip. Geniş kapsamlı eser toplamı müzenin ziyaretçilerine, tarihe ve kültüre ilişkin gerçek bir ziyafet yaşatıyor. Antik çağlardan Bizans sonlarına kadar uzun bir tarihi geçmişin izleri, Manisa Müzesinin kapsamında konuklarının ufkunu açıyor. Tarihe ve kültüre meraklı olan gezginlerin, Manisa Müzesini ihmal etmemeleri gerekiyor.

Manisa Müzesi binası, Muradiye Medresesi olarak Sultan III. Murat tarafından 1585 senesinde Mimar Sinan’a yaptırılmış. Medrese binası Mimar Sinan’ın Ege bölgesindeki tek eseri. Manisa Müzesi olarak hizmet veriyor olması, medrese binasının da geleceğe aktarımı açısından önemli bir rol oynuyor. Manisa Müzesinin Arkeoloji bölümü, Muradiye Külliyesinin imarethane kısmında yer alıyor. Aynı külliyenin medrese bölümünde ise, Etnografya bölümü 2011 senesinde yeni bir düzenleme ile açılmış bulunuyor.

Manisa Müzesi, senenin farklı aylarında farklı açılış ve kapanış saatleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Nisan ve Ekim ayları arasında, yani yaz döneminde sabahları sekizde kapılarını açıyor. Akşam on dokuzda ise kapanıyor. Kasım ve Mart ayları arasındaki kış döneminde sabah sekizde açılan müze, akşamları on yediye ziyaretlere son veriyor. Manisa Müzesi yaz ve kış dönemlerinde tatilsiz, haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.