Kalabalık ve çok fazla haraketli şehirlerden sıkıldıysanız Manisa’yı ziyaret etmenizde fayda var. Tarihi mekanları, temiz havası ile gezilecek yerler listenize Şehzadeler Şehri olarak anılan bu ili ekleyebilirsiniz. Ülkemizin Ege Bölgesinde yer alan Manisa’nın, 1.4 milyon nufüsu bulunuyor. Ege Bölgesinin nufüs olarak lideri olan İzmir’den sonra en kalabalık şehir olma özelliğine sahip olan Manisa’da birçok gezilecek yer mevcut ek olarak Manisa kebabı, yaprak sarması, odun köftesi, simit ekmeği gibi yiyecekleri ilede meşhur.

Türkiye’de en çok ziyaret edilen noktalardan biri olan Manisa’da gezilecek yerler rotamıza Manisa Kalesi ile başlayabiliriz..

Manisa Kalesi

Manisa Kalesi
Manisa Kalesi

Manisa’nın tarihi yapılarından olan Manisa Kalesi, Spil Dağı’nın kuzey taraflarında yer alıyor ve gelen ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor. Beşgen şeklinde olduğu için bazı kesimler tarafından Sandıkkale olarak adlandırılıyor.

Kalenin yapım yılı ve kim tarafından yapıldığı net olarak bilinmiyor fakat geçmişi Bizans döneminden daha eskiye uzanıyor. M.S. 17. yüzyıl civarında olan depremde kalenin ağır hasar gördüğü ve roma imparatorluğu döneminde onarıldığı tahmin ediliyor.

Manisa Kalesi

Ziyaret etmek isterseniz Sandık Tepe’de yer alıyor, Manisa şehir merkezine yakın olması sebebi ile yürüyerek veya kendi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Kula Evleri

Kula Evleri
Kula Evleri

Osmanlı mimarilerinin en güzel örneklerinden olan Kula Evlerini, Kula ilçesinde neredeyse heryerde görebiliyoruz. Türk Evi olarak adlandırılan bu evler ahşaplardan oluşuyor.

Günlük yaşantıya uygun şekilde tasarlanan Kula Evleri, iki katlı yapılmış. Kula ilçesi kendine has tarzı ile günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş. Kula ilçesinde yapılan birçok çalışmada M.Ö. 55 yıllarına ait eserler bulunmuş.

Manisa’ya yolunuz düşerse Kula Evleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Muradiye Camii

Muradiye Camii
Muradiye Camii

Şahzadeler semti’nde yer alan Muradiye Camii, bir külliye olarak III. Murad’ı anmak için 1583-1585 tarihinde yapılmış. Mimar Sinan tarafından tasarlanan caminin iki adet minaresi bulunuyor.

Caminin girişinde öncelikle bizi Mimar Sinan Büstü karşılıyor, Osmanlı mimarilerinin başarılı örneklerinden biri diyebiliriz.

Külliyenin inşasına Mimar Mahmut Ağa başlamış olsa da ölümü üzerine Mimar Mehmet Ağa tarafından bitirilmiş.

Manisa Yeni Han

Manisa Yeni Han
Manisa Yeni Han

Yapım yılı hakkında net bir bilgi bulunmayan Yeni Han’ın yerel halk Karaosmanoğulları tarafından 1825-1830 yılları aradasında yaptırıldığı tahmin ediliyor. Toplam iki katı bulunan Han’ın ortasında bir avlu yer alıyor.

3 farklı cephesinde bitişik olan dükkanlar bulunuyor, burada gezerken aynı zamanda alışveriş yapabilirsiniz. Dükkanlar’da farklı çeşitlerde birçok antika eşyalar, yöreye ait kıyafetler gibi ürünler bulunuyor.

Sevdiklerinize buradan birçok hediye alabilirsiniz ayrıca akşam üzeri burada canlı müzikler eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Spil Dağı’na manzarası olan Yeni Han’ın içerisinde bulunan dükkanlarda kahve içen ziyaretçiler oldukça memnun

Spil Dağı Milli Parkı

Spil Dağı Milli Parkı
Spil Dağı Milli Parkı

1969 tarihinde dolin gölleri, mağaraları, lapyaları, zengin bitki örtüsü ve birçok özelliği olması sebebi ile resmi olarak milli park ilan edilen Spil Dağı Milli Parkı, 1968 yılında ziyarete açılmış.

Ziyaret edenleri kendine hayran bırakan bir manzaraya sahip bir yer, ayrıca buradan Manisa’nın neredeyse her noktasını kuşbakışı şekilde görmeniz mümkün.

Manisa’da gezilecek yerler listemizdeki Spil Dağı’nı ziyaret etmek isterseniz şehir merkezine 25 km. uzaklıkta yer alıyor ek olarak araç ile giriş yapmak isterseniz 8 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti
Sardes Antik Kenti

Manisa’nın Salihli ilçesinde yer alan bu Antik Kent’e yurtdışından da sıkça ziyaretçi gelmekte, eskiden Lidya devletinin başkenti olmuş olan bu bölge mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Sardes Antik Kenti, paranın basıldığı ilk yer olarak bilinmekte.

Tarihe merakınız olmasa bile burada gezerken aklınıza soru işaretleri düşebilir çünkü Sardes Kenti’nin her yerinde tarihten bir iz görmemiz mümkün.

Sardes Antik Kenti
Sardes Antik Kenti

Bölgede kazı çalışmalarına ve araştırmalara günümüzde devam ediliyor.

Burayı ziyaret etmek isterseniz Salihli Tren Garı’nda inebilirsiniz ayrıca Manisa şehir merkezinden haraket eden Salihli dolmuşlarına binebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.