Mazı için yazacak kelime bulmak o kadar zor ki, hani ilke defa bir şiir duyarsınız tekrar tekrar dinlersiniz işte Mazı tam olarak öyle.

Mazıköy hakkında

Mumcular’dan kıvrıla kıvrıla giden yollardan ulaşılır Mazı’nin o tablosal güzelliğine ve ilk bakışta aşk yaşamaya başlarsınız. Portakal bahçeleri ile deniz buluşur, denizin muhteşem kokusu ile portakal çiçeği kokusu harmanlanır burnunuzda. Dalga seslerine kuş sesleri eşlik eder, sabahın erken saatlerinde balıkçı motorlarının sesleri sizi güne uyandıracak en güzel alarm olsa gerek.

Ege’nin o girintili çıkıntılı kıyı şeridinde belkide yaşamak isteyeceğiniz en güzel balıkçı köylerinden birisi. Gerçi yeni yasa ile Mazıköy artık Ege’nin balıkçı köyü olma ünvanını Bodrum’un balıkçı mahallesi olarak değiştirdi. Ama olsun Mazı Ege’nin en güzel balıkçı köyü olarak hep içimizde kalacaktır.

Mazı’yi iki ayrı yer olarak tanımlamak bence en doğrusu, Aşağı Mazı ve Yukarı Mazı. Ben bu yazımda sizlere Aşağı Mazı’dan bahsetmek istiyorum.

Mazı Plajı nasıl?

Hafif çakıllı bir plaja sahip fakat plajda bulunan çakıllar sizi rahatsız edecek boyutta değil. Deniz inanılmaz temiz mutlaka deniz gözlüğünüzü yanınıza alın ve metrelerce derinlikte balıkları seyredin. Aşağı Mazı’nın Plajına Hurma Sahili denilmekte.

Kumsala yakın birde Kayabaşı Restaurant var buradan her türlü hizmeti alabilirsiniz. Plajın hemen yanında adı üstünde kayanın en uc noktasına inşa edilmiş harika bir manzaraya sahip. Yine burada akşam yemeğinde taptaze bir balık hiçte fena olmaz.

Mazı neler yapılır?

Küçük bir tekne kiralayarak Ege’nin o girintili çıkıntılı kıyı şeridinde size hitap eden bir koy arayabilir yada bu küçük sadece sizin olacağınız bir plaj arayabilirsiniz. Eğer balık tutmak isterseniz küçük balıkçı tekneleri ile bu hobinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mazı Koyu’na nasıl gidilir?

Milas Bodrum yolu üzerinde Güvercinlik‘e birkaç yüz metre kala sola ayrılan Mumcular tabelasından Mumcular istikametine doğru devam edin. Mumcular merkezinden saga dönün bir kac kilometre sonra Mazı tabelaları sizi yönlendirecektir.

Gitmeye değer mi?

Hala bakir kalmış yerler arayışında iseniz cevabım evet olacaktır. Gökova körfezinde hala sizi bekleyen çok küçük koylar ve olajlar var.

Çocuklu aileler için uygun mu?

Evet, hem plaj hem de gezilecek yerler açısından çocuklu aileler için oldukça uygun bir yer. Çocuğunuza deniz ayakkabısı almanızı tavsiye ederim.

Yeme içme

Plaja çok yakın mesafede gündüzleri aperatif akşamları ise ana yemeğinizi yiyebilirsiniz. Kayabaşı Restoranı öneririm. Özellikle balık buğulama veya balık pilakisi muhteşem.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.