İçindekiler

Kuzey Amerika kıtasında yer alan Meksika, bulunduğu bölgenin en kalabalık ülkelerinden biridir. Başkenti Meksiko olan ülke, yüz ölçümü olarak da oldukça büyüktür. Meksika’da resmi dil olarak İspanyolca konuşulur ve ülkenin sınır komşuları ABD, Belize ve Guatemala’dır.

Meksika’da iklim bölgesel olarak farklılıklar gösterir. Ülke genelinde görülen en belirgin iklim tipi ise tropikal iklimdir. Bazı kesimlerinin çöl iklimi etkisi altında olduğu ülkeye gitmek için en uygun dönem Ekim ve Mayıs ayları arasıdır.

Meksika’nın Önemli Şehirleri

Meksiko

Mexico City, Mexico
Mexico City, Mexico

Ülkenin başkenti olan Meksiko dünyanın en büyük kentlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. 1325 yılına dayanan bir geçmişi olan ve kültürel anlamda çok önemli bir konumda olan Meksiko, dünyada en çok sayıda tiyatronun bulunduğu şehirdir. Notr Dam De Guedalupe Bazlikası, Garibaldi Meydanı ve Büyük Katedral kentte ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Şehirde ılıman bir iklim görülür. Meksiko’ya gitmek için en uygun dönem Ocak ve Mayıs ayları arasıdır. Kente ulaşım hava yolu aracılığı ile yapılır. Ülkemizden Meksiko’ya direkt uçuş bulunmaz. Şehre aktarmalı olarak ortalama 16 saatte ulaşılır.

Merida

Merida
Merida

Yucatan eyaletinin başkenti olan Merida kenti bölgenin en önemli kentidir. 1530-1540 tarihleri arasında inşa edildiği düşünülen kentin eski adı ise Modern Maya’dır. El Zokalo Meydanı, Musea Macay, El Paseo Montejo ve Chichen İtza Pramidi kentte en çok ziyaret edilen turistik mekanlardandır.

Kente gitmek için en uygun dönem Kasım ve Mayıs ayları arasıdır. Bu dönemde hava sıcaklık değerleri bunaltıcı değerlere ulaşmaz ve yağış olayları da görülmez. Ülkemizden Merida’ya direkt uçuş seferi yoktur. Kente Meksico Ctiy’den yerel hava yolu firmaları aracılığı ile gidilir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 buçuk saattir.

Chichen Itza
Chichen Itza

Chichen Itza ; Bölge  Merida’nın yaklaşık 100 km. kadar doğusunda bulunmaktadır. Meksika’nın Merida bölgesi önemli bir Maya bölgesidir. Chiken Itza, Mayaların baş kenti gibi bir bölgedir. Bu bölge, Kukulcan isimli hükümdarın başkentidir. Piramit tapınak olan 9 katlı ve dört tarafı 91 basamak olan bina eski bir piramitin üstüne inşaa edilmiştir. Ünlü maya takvimi, 52 heykelli levhası ile burada görülebilir. Ayrıca, 83 metre uzunluğunda bir de top sahası bulunmaktadır. Bu top sahasının alt ve üst kısımlarında tapınaklar bulunmaktadır. Burada oynan oyun, duvarlara sabitlenen halkalardan topun geçirilmesi esasına dayanmaktadır. Azteklerin bu muhteşem baş kentini mutlaka gezin.

Tula

Tula
Tula

Tula ; başkent Mexico City’den 80 km. uzaklıkta olan bir yerdir. Toltekler  MS.8. yüzyılda yaşamış bir göçebe halktır ve bu alanda yaşamışlardır. Toltekler Meksika’ya 200 yıl hükmetmişlerdir. Burada bulunan tapınaklar, Toltek damgaları gösterişli heykeller gerçekten görmeye değerdir. Ayrıca insan kurban edilen alanlar ile top sahaları tam bir Toltek tarzını anlatmaktadır.

Cozumel

Cozumel, Mexico
Cozumel, Mexico

Cozumel, Meksika’nın güneydoğusunda yer alan bir Karayip adasıdır. Adada bulunan en büyük şehir San Migul de Cozumel’dir. Renkli plajları ile dikkat çeken kent özellikle sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Meksika’nın en güvenilir şehirlerinden birisi olan Cozumel dalış bölgeleri ile ünlüdür. Adanın özellikle doğu kısmı sörf sporu için oldukça elverişlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir