İçindekiler

İtalya yaygın bir tren ağına sahip. Büyük şehirler arasında hızlı tren, diğer kısa mesafelerde bölgesel tren (Regional-REG) kullanabilirsiniz. Trenler seyahat tarihinden 2 ay önce satışa açılıyor. Özellikle hızlı trenleri önceden almak çok daha ucuza gelebilir. Bölgesel trenlerde ise fiyatlar çok da fazla değişmiyor. Bu yüzden hızlı tren biletlerinizi mutlaka önceden internetten almaya çalışın. Trenitalia ve Italo firmalarının web sayfalarından rahatlıkla alabilirsiniz. Bölgesel trenleri ise ister internetten, ister garlarda bulunan makinalardan alabilirsiniz. İnternetten aldığınız biletleri kontrollerde ister telefondan, ister garda bulunan bilet makinelerinden çıktı alarak gösterebilirsiniz.

İtalya hem euro kullanılması açısından hem de gezdiğiniz yerlerin hepsinin turistik mekanlar olmasından dolayı pahalı.  Avrupa’nın bir çok yerinde olduğu gibi İtalya’da da hazır yemek olayı çok yaygın.

Milano Gezilecek Yerler

Piazza del Duomo (Duomo Meydanı)

Piazza del Duomo (Duomo Meydanı)
Piazza del Duomo (Duomo Meydanı)

Milano’nun merkezi diyebileceğimiz yer Duomo Meydanı. Bir çok ilgi çekici nokta da zaten bu meydanın çevresinde.

Duomo di Milano (Duomo Katedrali)

Duomo di Milano (Duomo Katedrali)
Duomo di Milano (Duomo Katedrali)

Duomo di Milano kapladığı alan bakımından Avrupa’nın 4’üncü büyük katedrali. Dışı kadar içi de etkileyici olan katedrali, gotik tarzda olmasından sanırım bir çok açıdan Paris’teki Notre Damme Katedraline benzemektedir. Katedralin ayrınca çatısına da çıkılabiliyor. Bu açıdan ilgi çekici. Katedral ve kiliselere girişler genelde ücretsiz olsa da burası ücretli. Katedralin sağ yanında bulunan bilet gişesinden katedral (3 euro – 2017), çatıya çıkış ve müze girişi için ayrı ayrı ya da kombine (10-15 euro) olarak bilet alınabiliyor.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II
Galleria Vittorio Emanuele II

1865 ve 1877 yılları arasında inşa edilen Galleria Vittorio Emanuele II dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri. Cam kubbesi ve klasik mimarisiyle ilgi çekici bir mekan. Milano gibi bir moda şehrinde buradaki dünyaca ünlü markalar da dikkatinizi çekebilir belki ama aman kendinizi kaybetmeyin zararlı çıkabilirsiniz, burası aynı zamanda turistik bir nokta çünkü…

Corso Vittorio Emanuele II Caddesi

Corso Vittorio Emanuele II Caddesi
Corso Vittorio Emanuele II Caddesi

Her şehirde olduğu gibi kalabalık bir alışveriş caddesi. Çok da uzun olmayan caddede hoş vakit geçirip dükkanlara bakılabilir.

Via Torino

Via Torino
Via Torino

Corso Vittorio Emanuele II Caddesi kadar büyük markaların olmadığı daha halka hitap eden, butik dükkanların bulunduğu canlı bir cadde burası da. Alışveriş yapıp hediyelik alacaksanız burasını tavsiye edebiliriz.

San Bernardino alle Ossa Kilisesi

San Bernardino alle Ossa Kilisesi
San Bernardino alle Ossa Kilisesi

Milano denilince pek de akla gelmeyen, gezi noktaları arasında sayılmayan bir yer burası. Kilise ve katedral gezmekten yorulduk, niye böyle küçük bir kiliseye vakit ayıralım derseniz yanılırsınız. Buranın farklı bir yanı var…

1100’lü yılardan kalan bu kilisenin bulunduğu yerde bir hastane ve mezarlık varmış önceleri. Mezarlıktan çıkan kemikleri muhafaza etmesi amacıyla 1210’da bir şapel inşa edilmiş, yanına da kilise yapılmış. Kilise pek de ilgi çekici olmasa da şapel tüyler ürpertici. Şapel’deki tüm mimari öğeler burada bulunan mezardan çıkan gerçek insan kemiklerinden oluşuyor. Şapele girer girmez insanın tüyleri ürperiyor. Pek de uzun kalamıyor insan ürpertiden dolayı…

Santa Maria delle Grazie Kilisesi ve Manastırı

Santa Maria delle Grazie Kilisesi ve Manastırı
Santa Maria delle Grazie Kilisesi ve Manastırı

Bu küçük kilisenin önemi Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosunun burada bulunmasından geliyor.

Son Akşam Yemeği tablosu Da Vinci tarafından duvara çizilmiş ancak ıslak sıva tekniği kullanılmamasından dolayı fresk olarak adlandırılamayacak bir yapıt. Tablo içerik olarak ise İsa’nın yakalanıp çarmıha gerilmeden önceki son akşam yemeğini ve İsa’ya Yahuda tarafından yapılan ihaneti anlatıyor. Tablonun konusu genel olarak bu şekilde olsa da tabloda daha birçok anlam ve şifre olduğu da düşünülüyor.

Son Akşam Yemeği tablosu
Son Akşam Yemeği tablosu

Tabloyu buradaki orjinalinden başka bir yerde görme şansınız yok, başka bir yerde kopyası bulunmamakta. Dolayısıyla eğer görmek istiyorsanız çok öncesinden internetten bilet alarak görebilirsiniz. Tablonun bulunduğu salona 20-25 kişiden fazla kişi alınmamasından dolayı kapısında uzun sıralar oluşabiliyor, sabah erken gitmekte fayda var. Bizim Milano’da çok fazla vaktimiz olmadığı ve önceden bilet almadığımız için başka bir zamana bıraktık burayı…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir