İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Milano ülkenin kuzeyinde Lombardiya Bölgesi’nde yer alır. Bir komün olan şehir, ülkesinde Roma’dan sonra en büyük ve gelişmiş yerleşim birimidir. Sadece İtalya’nın değil Avrupa’nın da önemli kentleri arasındadır.

Coğrafi Özellikler ve İklim

Po Nehri
Po Nehri

Po Nehri’nin yukarı kısımlarına konumlanmış şehirde ağırlıklı olarak karasal iklim etkileri görülür. Nehrin batı kısmındaki ovada bulunduğundan bu iklim kuşağının yaşandığı şehirde yazlar nemli ve sıcaktır. Bunaltıcı ve yoğun sıcakları soğuk ve yağışın çok olduğu kışlar takip eder. Nem oranı yıl boyunca yüksektir ve yağış türü genel olarak yağmurdur. Soğuk günlerde yoğun bir şekilde sis görülür. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem çok sıcakların olmadığı ve yağışın çok az olduğu Eylül-Haziran aylarıdır. Kasım ve Ekim aylarında ise çok fazla yağış olduğu için bu dönemlerde şehirde rahatça gezmek çok uygun olmayacaktır.

Tarih

Milano
Milano

Dördüncü yüzyılda Roma İmparatorluğu için önemli bir yer taşıyan Milano Hristiyanlığın serbest olduğunun ilan edildiği şehir olarak öne çıkar. Onaltı ve on yedinci yüzyıllar arasında İspanya ve Fransa’nın hakimiyetinde olan şehir on sekizinci yüzyılda İtalya Krallığı’na bağlanır. İtalya’nın birleşip tek bir bütün olduğu tarihten yani on dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinden günümüze dek önemi korumayı başarmıştır.

Nüfus ve Toplumsal Yapı

Milano
Milano

Milano on dokuzuncu yüzyıldan itibaren İtalya’nın en kalabalık ikinci şehri olma ünvanını kaybetmemiştir. Günümüzde yaklaşık 1.3 milyon kişinin yaşadığı şehirde yerli nüfusun dışındaki azınlıkların çoğu Avrupa vatandaşlarıdır. Ana dil İtalyanca olsa da turizm ve moda merkezi olan şehirde ihtiyaçtan ötürü İngilizce de çok yaygın bir şekilde kullanılır.

Ekonomi

Milano
Milano

Gelişmiş ve zengin bir şehir olan Milano’da ekonominin iki temel kaynağı vardır. Bunlar otomotiv ve moda sektörleridir. Kentin en büyük gelir kaynakları olan bu iki sektör, Milano’nun zenginleşmesinde büyük rol oynamıştır. Bunun yanı sıra şehrin tarihi ve sanatsal niteliği olan mimari eserleri, doğal güzellikleri de ekonominin gelişmesine katkı sağlamıştır. Turizm şehirde önemli bir ekonomik öğedir.

Avrupa’nın ticaret merkezleri arasında yer alan şehir her yıl düzenlenen dünyaca ünlü fuarlarıyla da turistleri kendisine çeker.

Kültür ve Sanat

Milano’yu oluşturan kültürel öğeler hem tarihi hem de modern zamanlara aittir. Geçmişten günümüzde dek gelmeyi başarmış dünyanın en büyük gotik kilisesi Duomo di Milano, dünyanın en büyük tiyatro yapıları arasında yer alan La Scale ve en eski alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emanuele şehri yansıtan kültürel öğelerdir. Tüm bunların yanı sıra üniversiteleri, sanat merkezleri, kütüphane ve müzeleri, sanat akademisi ve opera binaları gibi mekanlarda şehrin kültür ve sanatının ne kadar gelimiş olduğu görülür. Şehrin en büyük sanat eseri şüphesiz Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği freskidir. Dominiken Santa Maria della Gracia Manastırının yemekhane duvarında yer alan fresk UNESCO Dünya Mirasları arasına girmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.