Milion taşı, dünyanın merkezi bir zamanlar Roma İmparatorluğu’ydu, onun da merkezi “milyon taşı” idi. Bu taş İstanbul, Sultanahmet’te bulunmaktadır. Dünyanın kilometresi eskiden burada sıfırlanıyordu.

Dünyanın kilometresi Milyon Taşında sıfırlanıyordu, mesafeler bu taş referans alınarak ölçülüyordu. Tarihçilerin “dünyanın başlangıç noktası” dediği Milyon Taşı günümüzde halen daha Sultanahmet’te bulunmaktadır. Turistlerin uğrak noktalarından biridir. Milyon taşı olarak da bilinmektedir.

Milion Taşı Nerede?

Milion taşı, Sultanahmet’te bulunmaktadır. Koordinatları: 41°0’32.1″N, 28°58’42.8″E ‘dır. Sultanahmet Meydanı’nı karşısında ziyaret edebilirsiniz. Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Firuz Ağa Cami, Dikilitaş, Yılanlı Sütün ve Sultan Ahmet Camii ile aynı meydandadır. Sultanahmet‘e tramvay ile giderek bütün bu tarihi güzellikleri ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul‘un sahip olduğu tarihi zenginlik ve güzelliklerin büyük kısmını savaşlarda yitirmiş olsak da günümüze kalan bir çok varlığıyla bizi büyülemeye devam ediyor. Bunlardan birisi de Milion Taşı yani Milyon Taşı olarak bilinen zamanın kilometre sıfırlama noktasıdır. Taşın üzerinde eskiden altın süslemeler ve heykeller mevcutmuş fakat günümüzde tabiki artık yok. Eski adı ile Miliarium Aureum ( yani Altın Kilometre Taşı) olarak da anılan bu taş, Sultanahmet’te Divanyolu ile Yerebatan Caddesi’nin kesiştiği noktada duruyor.

Roma İmparatorluğu’nun Kilomere Taşı

Million Taşı
Romalıların “dünyanın merkezi dediği ve “her yol Romaya çıkar “ sözünün yegane sebebi” “Milions taşı.”

Eski Roma İmparatorluğu’nun ilk kilometre taşı olan Milion Taşı, yarımadanın en büyük meydanı Augousteon Meydanı’nın uç kısmına, şehirlerarası yolların başlangıcını işaretlemek için geç Roma döneminde inşa edilmişti. Milyon taşı Roma şehri referans alınarak yapılmıştı.

Roma gibi büyük şehirlere kuş uçuşu mesafeler bu taştan başlanarak ölçülmekteydi. Ölçümler resmi olarak kaydediliyordu. Ayrıca bilim insanlarının yaptığı takvim ve saat hesaplarında Milyon Taşı baz alınmaktaydı.

Milion Taşı eski zamanlarda Greenwich‘ten önceki “sıfır noktasıdır“.

Eskiden dünyanın Greenwich’ten önceki merkezi (sıfır noktası) Miliarium Aureum Taşı idi. İslam alemi bir süre daha Greenwich yerine bu taşı sıfır noktası olarak kabul etmeye devam etmiştir (1924’e kadar).

Milion Taşı üzerinde, tarihçilere göre, eski zamanlarda 14 kemerli bir zafer anıtı vardı. Bu anıtın kubbesi üzerinde Büyük Constantinus ve annesi Helena’nın heykelleri yer almaktaydı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir