Batısında Libya, güneyinde Sudan’ın yer aldığı Mısır Ortadoğu’da bulunur. Başkenti Kahire olan ülke, Kuzey Afrika’nın en kalabalık nüfusuna sahiptir. Resmi dili Arapça’dır. Ülke para birimi olarak Mısır Pound’u kullanır. Ülkenin yönetim biçimi Yarı Başkanlı Cumhuriyet’tir. İdari bakımından 29 valiliğe ayrılmıştır.

Mısır tarihi, medeniyeti, güzellikleri ile popüler yerlerden biridir. Bu ülkede görülmesi gereken birçok yer bulunur. İskenderiye Feneri dünyanın 7 harikasından birisidir. Akdeniz’in incisi olarak bilinen İskenderiye güzellikleri ile ilgi çeker. Miami ve Maamoura Sahilleri ile El Montaza Kraliyet Bahçeleri keşfedilmesi gereken yerler arasındadır.

Başkent Kahire’de birçok yer mevcuttur. Bunlar Tahrir Meydanı, Kahire Kulesi, Mısır Müzesi, Kahire Opera Binası, Memfis Açıkhava Müzesi, St. Sergious Kilisesi, Büyük Giza Piramiti ve Sfenfsler, Sakkara Piramitleri ile şehrin tadını çıkarabilmek mümkündür. Dalış sevenler Sharm El Sheikh’te mükemmel vakit geçirecektir. Luxor’da antik bir şehrin keyfini çıkartmak mümkündür. Luxor Müzesi, Krallar Vadisi, Kraliçeler Vadisi, Soylular Vadisi, Ramses’in Mezarı ve Memnon Anıtı mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır. Nil Nehri’nde gemi turları oldukça popülerdir. Bunun için en uygun zaman Nisan ve Ekim’dir.

Ülkenin önemli festivalleri arasında Ekim ayında yapılan ”Sostice at Abu Simbel”, Aralık ayında yapılan ”Sphinx”’ yer alır.

Mısır’a ne zaman gidilir?

Mısır’a gitmek için en uygun zaman  Ocak, Şubat, Mart aylarıdır. Şubat’ta Kahire ortalama 25, Aswan’da 30 dereceyi gösterir. Yaz ayları sıcaklık 45 dereceyi bulur. O yüzden gidilmesi için çok uygun bir zaman değildir.

Kılık kıyafet Mısır’da mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardandır. Sahil dışında kadınların açık kıyafet giyilmesi hoş karşılanmaz.

Mısır’a nasıl gidilir?

En çok tercih edilen ulaşım yollarından biri havayoludur. İstanbul’dan Kahire’ye direkt uçuşlar bulunur. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Türkiye’den Mısır’a gitmek isteyenlerin vize alması gerekir. Mısır uçak bileti rezervasyonu vize başvurusu sırasında mutlaka istenen belgeler arasındadır.

Mısır’a karayolu ile gitmek de mümkündür. İstanbul’dan Şam’a trenle gidilir. Oradan da Ürdün üzerinden Mısır’a gidilir. Diğer alternatif ise Yunanistan ve Kıbrıs’tan İskendireye’ye giden feribotlardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir