Afrika kıtasının kuzeydoğu kıyısında bulunan Mısır, bulunduğu konum itibariyle Kuzey Afrika çöl iklimi adıyla anılan iklim kuşağındadır. Sıcak ve kurak bir iklime sahip ülke yılda toplamda iki mevsim yaşar. Baharın olmadığı, sadece yaz ve kışın yaşandığı topraklardaki iklim koşullarının en temel özelliği yılın her mevsimi ve her günü ortaya çıkan güneşli hava ve düşük yağış miktarıdır.

Mısır’da kışlar bilinen soğuk ve yağışlı kış mevsiminin aksine oldukça yumuşak bir havada geçer. Bu mevsimde yağış da çok azdır. Sadece ülkenin Akdeniz tarafında yıllık yaklaşık olarak 200 mm yağış görülür. Mısır’da yazlar sıcak ve kuraktır.

Ülkenin mevsim geçişlerinden en çok etkilenen bölgesi güney kısmıdır. Bu bölgede kışın sıcaklık 15 dereceyken yazın 43 dereceye kadar çıkabilir. Sıcaklık farkı bölgeden bölgeye değişiklik göstermesinin yanı sıra gece ve gündüz de değişiklik gösterir. Gündüz 37 derece gibi sıcak bir hava, gece 15 dereceye kadar düşerek saatler içinde yazdan bahara geçiş yapmışcasına farklı bir sıcaklık derecesine düşüp çıkabilir.

Mısır’ın batıda ve güneyde kalan çöllerinden esen hamsin adlı rüzgar iklim üzerinde etkilidir. Bu rüzgar Nisan ve Mayıs aylarında kendini gösterir ve oldukça sıcak eser. Sert ve kavurucu özelliklere sahip hamsin rüzgarı, çölllerde kum fırtınalarının çıkmasına neden olur.

Çöl iklimine, az yağışa rağmen Mısır’da pek çok farklı bitki örtüsü bulunur. Bu bitki örtüleri dikenli çalılıklar, kokulu otlar ve gövdesi etli küçük bitkilerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.