Moldova Cumhuriyeti Ukrayna ve Romanya ile komşu bir Doğu Avrupa ülkesidir. Doğu tarafında Karpat Dağları bulunur. Başkenti Kişinev şehridir. Diğer önemli şehirleri ise Balti, Edinet ve Tiraspol’dur. En önemli akarsuyu Dinyestir Nehri’dir.

Yaklaşık 4.5 milyon nüfusu bulunan Moldova’ nın %64’ünü Moldovyalılar, %14’ünü Ukraynalılar, %13′ ünü Ruslar ve %4′ ünü Türk asıllı Gagavuzlar oluşturur. Resmi dili Moldovacadır. Romence’ nin lehçelerindendir. Ama ülke genelinde konuşulan diller Rusça, Moldovaca, Gagauzca’dır. Halkın geneli Hristiyan Ortodoks mezhebindendir.

Moldova Cumhuriyeti 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Yönetim biçimi Parlementer Cumhuriyettir. 1994 yılında kabul edilmiş anayasaları ile yönetilmektedir. Meclislerinde 101 milletvekili bulunur. Meclisleri ülkenin iç ve dış politikası hakkında karar veren organıdır. Dört yılda bir seçimleri olmaktadır.

Kışlar ılık, yazlar uzun ve güneşli geçen Moldova’da dört mevsim belirgin olarak yaşanır. Yumuşak bir kara iklimi hakimdir. Ülkenin orta ve kuzey kısımları geniş ormanlarla kaplıdır. Sıcaklık ortalaması güneyde 9.9 derece iken, kuzeyde 7.7 derecedir. Yıllık yağış miktarı ise 450- 550 mm civarında değişir. Ülkenin en yüksek noktası ise Balaneşti Dağıdır.

Ekonominin beşte ikisi kadar büyük bir kısmı tarımdan sağlanır. Üretilen ürünler bakımından tütün, üzüm, şeker pancarı, ay çiçeği ve çeşitli meyveler başta gelir. Üzüm üreticiliğinde kendilerini geliştirmişlerdir. Bu sayede ülkede şarap ve şampanya gibi alkollü içeceklerin üretimi ilerlemiştir.

Yeme ve içme kültürü oldukça gelişmiş bir ülkedir. Güzel yemeklere ve restaurantlara sahiptir. Yöresel yemekleri arasında domuz eti ve mısır unundan yapılan mamaliga ilk başta gelir. Lezzetli yemekleri dışında turşuları, peynirleri, Moldova şarapları, şarap mahzenleri ve yumurtaları oldukça ünlüdür. Türk mutfağında bulunan ‘sarma’ ya çok benzer yemekleri bulunur. Ülkenin en ünlü böreği ise bir çok çeşidi bulunan plaçenta böreğidir.

Seyahat için en uygun aylar Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim aylarıdır. Bu aylar iklim şartlarının en uygun olduğu aylardır. Moldova vize istemeyen ülkeler arasındadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir