Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya’yla sınır komşusu olan ve başkenti Kişinev olan Moldova, SSCB’den bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmiştir. Resmi dili Rumence olan ülkede yaklaşık olarak 3.5 milyon insan yaşar. Tarih boyunca birçok işgale maruz kalan Moldova’da kendi kültürel miraslarının yanında birçok farklı medeniyetten eserler kalmıştır. Bu yönüyle turistik açıdan oldukça zengin bir ülke olan Moldova’yı her yıl binlerce turist ziyaret eder. Ayrıca yağışlı ve ılıman bir iklime sahiptir. Kışları ılık, yazları sıcak geçer. Bu yönüyle turistik geziler için gayet idealdir.

Chisinau

Chisinau
Chisinau

Moldova’nın en çok turist çeken bölgesi olarak kabul edilen Chisinau gezilip görülecekler listesinde başı çeker. Turistik gezilerin popüler şehri Chisinau oldukça fazla alternatife sahiptir. Yürüyüş yapmak, doğayla baş başa kalmak ve yeşil alanlardan faydalanmak isteyenler için Dendrarium Park, içinde Sovyetler’den kalma birçok anıt barındıran ve doyumsuz yeşil ormanlarıyla Stefan cel Mare Park, Moldova kültürünü tanımak isteyen ve müze tutkusu barındıranlar için Muzeul National de Etnografie si Istorie Naturala bu alternatiflerden bazılarıdır.

Tiraspol

Tiraspol
Tiraspol

Tiraspol de Moldova’ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken bir şehirdir. Bu şehirde de yine Chisinau gibi Sovyetler’den kalma birçok yapı ve anıt bulunur. Konyağıyla ünlü Kvint Fabrikası görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralardadır. Ayrıca dini motifler görmek isteyenler için The Christmas Cathedral bir durak noktası olabilir.

Bender

Bender, Moldova
Bender, Moldova

Moldova’nın bir diğer ünlü şehri olan Bender’de de birçok turistik nokta bulunur. Geçmişte yapılan savaşlardan kalma silahlar, kılıçlar, askeri teçhizatlar barındıran askeri müzeler ve etrafı surlarla çevrili kaleler bulunur. Ayrıca Tighina Ormanı olarak da bilinen Bender Ormanı doğayla baş başa kalmak isteyenlerin sıklıkla uğradığı bir noktadır. Bir şehitlik izlenimi uyandıran The Memorial of Military Glory’de savaş sonrası ölenlerin anısına inşa edilmiş bir bölgedir.

Bender, Tristapol ve Chisinau gibi daha farklı birçok şehir bulunur. Rezina, Comret ve Orhei bunlardan bazılarıdır. Ayrıca yine başkent Kişinev’de oldukça fazla ziyaretçi alan bir şehirdir. Bu şehirlere her yıl birçok tur düzenlenir. Ayrıca Moldova’ya vizesiz giriş yapılabildiği için bireysel olarak da ülkeye gidilebilir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Moldova her gezginin uğraması gereken bir ülkedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.