Avrupa’nın doğusunda yer alan Moldova denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Moldova’nın başkenti Kişinev’dir.

Moldova’da konuşulan resimi dil Moldovaca’dır. Ülkede kullanılan para birimi ise Moldova leyidir. Kişinev ülkenin hem başkenti hem de en büyük şehri olma özelliğine sahip bir kenttir. Kentte gezilip görülebilecek pek çok tarihi yapı ve doğal güzelliğe sahip mekan vardır. Şehir içi ulaşım toplu taşıma araçları vasıtasıyla rahatlıkla sağlanır.

Moldova ılıman kıtasal iklimin etkisi altında olan bir ülkedir. Kış aylarının ılık yaz aylarının ise güneşli ve uzun geçtiği ülkede dört mevsim belirgin olarak hissedilir. Moldova’ya gitmek için en uygun dönem Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Ülke Avrupa’nın en fakir ülkelerinden birisi olduğu için rüşvet olayları sıkça yaşanır. İşlerin hızlanması için birçok yerde rüşvet sorunu yaşanır. Ülkede dikkat çeken diğer sorunlar yankesicilik ve gasp olaylarıdır. Moldova’ya gitmeden önce herhangi bir aşı yaptırmanıza gerek yoktur.

Moldova ve Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği Moldava’ya giderken umumi pasaport, resmi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaportu sahibi olan Türk vatandaşlarından vize istenmez. Ülkede kalınabilecek süre maksimum 90 gündür.

Moldova’ya gitmek için en yaygın kullanılan ve rahat olan yolculuk hava yolları iledir. Ülkedeki tek hava alanı başkent Kişinev’dedir. Türkiye’den Moldova’ya pek çok hava yolu firmasına ait direkt uçuşlar mevcuttur. Uçuşlar İstanbul, Ankara ve İzmir’den gerçekleşir. Türkiye Moldova arası yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürer. Bu süre gidilen şehir ve hava şartları sebebiyle artabilir. Moldova’ya uygun fiyatlı bilet bulmak mümkündür.

Moldova’ya gitmek için tercih edilebilecek diğer ulaşım şekili karayolu seyahatidir. Fakat karayolu seyahatinde yolların bozuk olması ve ulaşımın güvensiz olması nedeniyle sorun yaşanabilir. Son dönemde kara yolunu iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. İstanbul’dan kara yolunu kullanarak Moldova’ya yaklaşık olarak 13 saatte gidilir.

Türkiye’den Moldova’ya demir yolunu kullanarak da seyahat edilir. Fakat demir yolu çok eskidir. Konfor açısından pek elverişli değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.