Fransa’nın güneyinde İtalya’ya komşu olarak konumlanmış Monako Prensliği, dünyanın en küçük ikinci bağımsız devleti olarak bilinir. Bu ülkenin Akdeniz’e olan kıyısı ve sıcak iklim koşulları ile tatilcilerin en uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir.

Meşruti monarşi olarak şehir devleti şeklinde tanımlanan Monako, coğrafi olarak dünyanın en çekici noktalarından birisi üzerinde yer alır. Akdeniz’e kıyısı olan, bundan dolayı da yaz turizmi açısından tercih edilen Monako’da daha çok Akdeniz iklimi görülür. Bu iklim şartlarına göre de hava sıcaklıkları ve bitki örtüsü kendisini gösterir. Bitki örtüsü olarak maki görülen deniz kenarlarında palmiye ağaçlarının da bulunduğu Monako’da, mavi deniz ile yeşil alanlar buluşur. Çam ağaçları gibi iğne yapraklı ağaçların da kıyı kesimde görüldüğü, kırsala doğru ağaç uzunluklarının azaldığı tespit edilir.

Akdeniz ikliminin karakteristik özellikleri olan yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı olma durumu Monako üzerinde de etkindir. Özellikle yaz mevsiminde son derece sıcak bir havanın hakim olduğu Monako’da bu mevsimin hüküm sürdüğü aylarda ölçülen ortalama sıcaklıklar gündüzleri 24 derece ile 25 derece arasında değişir.

Kış aylarında yağış alan ve sıcaklık değerleri düşen Monako’da bu aylarda görülen ortalama sıcaklık 10 derecedir. Bölgede her ne kadar sert bir iklim hakim olmasa da, kış aylarında yaz aylarına göre daha soğuk bir hava etkili olur. Sıcak ve kurak geçen yaz aylarının aksine, kış aylarında yağmur yağışları oldukça sık görülür. Kar yağışı ise oldukça nadirdir. Ülke ikliminde rüzgarlar da fazla etkin değildir, ancak zaman zaman hafif rüzgarlar görülebilir. En çok yağış alan aylar ise Ekim ve Kasım aylarıdır.

Monako’da hakim olan Akdeniz iklimi dışında ülkenin farklı bölgelerinde farklı iklim tipleri görülmez. İklim özelliklerinden dolayı bu ülkeye seyahat etmek isteyenlere Mayıs ile Eylül ayları arasındaki tarihlerde seyahat planı yapmaları tavsiye edilir. Yağışların fazla görülmediği ve sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu bu aylar tatiller için idealdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir