İçindekiler

Muğla, genellikle tatil yapmak, yaz aylarında serinlemek ve bronzlaşmak için tercih edilen şehirler arasında gösteriliyor. Şehir sadece yaz turizmi için değil, tarihi yerleri, müzeleri, gölleri, Kelebekler Vadisi gibi yerleriyle her zaman için gezilebilecek bir yapıya sahiptir. Tur şirketleri sadece şehre ulaşımı değil, aynı zamanda kaliteli bir rota aracılığıyla direkt olarak kış aylarında da çeşitli mekanları gezilebilmeyi sağlıyorlar.

Muğla’da yer verilen müzelerin, temiz plajların ve herkes tarafından yoğun ilgi gösterilen mekanların ziyaretleri için düşük bütçe ayrılmış olması da yeterli olacaktır. Muğla gezilecek yerler şehrin geneline yayılmış olması nedeniyle, bir gün içerisinde gezmek mümkün olmuyor. Bu nedenle mutlaka rotanızı oluştururken, tatil ve gezi sürenize göre belirlemeye dikkat etmelisiniz.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi
Halikarnas Mozolesi

Milattan önce 350 yıllarına dayanan bir geçmişe sahip olması nedeniyle ülkenin en önemli değerlerinden bir tanesidir. Mausolus’un Mezarı olarak tanımlanan mozoleye günümüzde de yıl binlerce insan sırf incelemek ve dönemin yapısı hakkında bilgi almak için gitmeye devam ediyor.

Kaunos Antik Şehri

Kaunos Antik Şehri

Antik şehir yapısını günümüze kadar özel kalıntılarla korumayı başarmış olan yerler arasında Kaunos Antik Şehri de bulunuyor. Özellikle mezarların yer aldığı, antik şehir kalıntılarının halen varlığını sürdürdüğü ve deforme olan yerlerine rağmen şehir haritasının çıkarılabildiği yapısı nedeniyle ilgi görüyor.

Marmaris Kalesi

Marmaris Kalesi

Yapımı 1500’lü yıllara dayanan, günümüzde halen son derece sağlam bir şekilde varlığını sürdüren kalelerden biridir. He kalenin surlarından görünen manzara hem de dönemin mimarisi ve yapıları hakkında net olarak bilgi edinilebiliyor oluşu nedeniyle bu yapı son derece büyük bir öneme sahiptir. Yıl boyunca her zaman için ziyaret edebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Fethiye kelebekler vadisi
Fethiye kelebekler vadisi

Muğla’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Kelebekler Vadisi Hem size sunacağı muhteşem manzara hem de doğanın hiçbir şekilde deforme olmadan huzur veren bir sürecin içerisinde bulunmanızı sağlıyor olması büyük bir öneme sahiptir. Tur şirketlerinin yanı sıra kendiniz de sevdiklerinizle birlikte Kelebekler Vadisi gezisine çıkabilirsiniz.

Gemile Plajı

Gemile Plajı
Gemile Plajı

Muğla’da yüzmek, denize girmek, plajda yürüyüş yapmak, güneşlenmek isteyen herkes için özel olarak Gemile Plajı da oldukça temiz yapısı nedeniyle her zaman tercih edilebilirliğini koruyor.

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü

Muğla’nın gölleri arasındaki yerini adıyla birlikte günümüze kadar taşımayı başarmış olan Köyceğiz, yıl boyunca son derece kaliteli otellerle ziyarete uygun noktalardan bir tanesi haline geliyor.

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Muğla’da yer alan, günümüze kadar ulaşmış olan ve yapısında büyük bir bozulma oluşmayan kalelerden bir tanesidir. Özellikle su altı arkeolojisi için en çok kullanılan bölgelerden olması nedeniyle de adını sık sık duyabilir, şehre gittiğinizde yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz.

Letoon Dini Merkezi

Letoon Dini Merkezi
Letoon Dini Merkezi

Dönemin dini merkezi olarak tanımlanan Letoon, son çalışmalarla birlikte tamamen detaylandırılmış ve geziye uygun bir hale gelmiştir.

Muğla’daki Müzeler

Muğla’ya giden, tatil yapmak ve kaliteli otellerde konaklayarak aynı zamanda şehrin tüm bölgelerinde seyahat etmek isteyen binlerce kişiye uygun hizmet verilebiliyor. İstediğiniz zaman aşağıdaki müzeleri de değerlendirebilir, herhangi bir sorun yaşamadan tüm eserler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Muğla Müzesi; Muğla’ya gittiğiniz taktirde özellikle Muğla Müzesi’ni şehrin binlerce yıllık geçmişine ve kalıntılarına dair bilgi edinmek için ulaşabilirsiniz. Müze kart kullanılarak, Muğla Müzesi için girişlerinizi uygun ücretlerle yapabilirsiniz.
  • Milas Müzesi; Milas, Muğla’ya giden ve müzelere merakı olan herkes tarafından özellikle de toplanan tarihi eserlerle birlikte dikkat çeken merkezlerden bir tanesidir. Müze bünyesinde gün içerisinde açılış kapanış saatlerine uygun şekilde giriş yapabilir, müze kart kullanarak, sergilenen tüm eserlere yönelik bilgi edinebilirsiniz.
  • Fethiye Müzesi; Fethiye Camisi ve Müzesi olarak tanımlanan mekan, Eski Pammakaristos Kilisesi ile birlikte en çok gezilen yerler arasında yer alıyor. Şehrin binlerce yıl boyunca çeşitli uygarlıkların en çok ilgi gören yerlerinden biri olması, her döneme özel tarihi eserlerin çıkması sağlanıyor.

Muğla’nın yüzlerce oteli, gezilecek yeri, onlarca tarihi mekanı ve müzesi olması nedeniyle özellikle şehrin sadece bir ilçesini değil her yerini gezmeniz avantajlı olacaktır. Son derece güzel anılar biriktirebilir, güzel fotoğraflar çekebilir, yamaç paraşütü yapabilir, manzarayı seyredebilir ve şehrin binlerce yıllık geçmişini müzeler ve açık hava müzeleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Muğla müzeleri yılın her dönemi yüzlerce tarihi eseri ve şehrin geçmişine dair tüm verileri sergilemeye devam ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir