Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde yer alan Münih, Almanya’nın en gelişmiş ve en büyük üçüncü şehridir. Eyaletinin başkenti olan kent, büyüklüğü ile Avrupa Birliği arasında yer alan şehirler arasında on ikinci sıradadır. Almanca’da “München” olarak bilenen şehrin adı “Keşişlerin Bölgesi” anlamına gelir ve bununla doğru orantıda şehrin armasında da bir keşiş simgesi yer almaktadır.

Coğrafi Özellikler ve İklim

Bereketli ve verimli topraklar üzerine kurulmuş Münih, Bavyera Eyaleti’nin yukarı kısmında yer alır. Güney kısmı buzul çağından kalma taşlardan oluşur. Alp Dağları’nın kuzeyinde yer alan kentin iklimi, hızla değişen sıcaklıklara ve yoğun yağışlara oldukça elverişlidir. Kış aylarının sert geçtiği şehirde Aralık ayından Ocak ayına dek soğukların etkisi görülür. En düşük sıcaklık Ocak ayında görülürken, en sıcak günler ise Temmuz ayında yaşanır.

Tarih

Münih, milattan sonra 1158 yılında kurulmuştur. Resmi kaynaklara şehir olarak kaydedilmesi ise bu tarihten 20 yıl sonra gerçekleşmiştir. 14. yüzyılda, Dördüncü Loius sayesinde yükselişe geçen şehirde, 15. yüzyıl başlarında sanat, özellikle de mimari de gelişme göstermiştir. Özellikle günümüzde de gotik sanatın etkilerinin görüldüğü şehrin en önemli yapıları bu dönemde inşa edilmiştir.

Tıpkı Berlin gibi II. Dünya Savaşı’nın merkezlerinden ve en çok zarar gören şehirlerinden biri olan Münih, savaş sonrası gördüğü zararlar ile görkemini yitirmiştir.

Nüfus ve Toplumsal Yapı

Şehir 1.5 milyonu geçen nüfusuyla Almanya’nın kalabalık bölgelerinden biridir. Şehirde azınlıklar büyük çoğunluğu oluşturur. Bu azınlıklar içinde Türk vatandaşları en büyük dilimi oluşturur. Diğer azınlık vatandaşları ise Yunanlar, İtalyanlar, Sırplar, Hırvatlar ve Avusturyalılardır. Yapılan bir araştırmaya göre Münih’te oturan yabancıların %36’sı Avrupa Birliği vatandaşlarıdır. Şehirde kullanılan ortak dil Almanca’dır.

Ekonomi

Teknoloji Münih’in ekonomisini geliştiren ve onu Frankfurt’tan sonra Almanya’nın en gelişmiş ekonomiye sahip şehri yapan en önemli etkendir. Bu etkenin en büyük nedeni şehirde bulunan Münih Teknik Üniversitesi’dir. Çeşitli uluslararası firmaların genel merkezinin şehirde bulunması üniversite ile yürüttüğü iş birliğinden kaynaklanır. Bunun yanı sıra genel merkez olmasa da büyük teknoloji firmalarının Almanya ofisleri de Münih’te bulunmaktadır. Bu yönüyle geniş istihdam olanağı sağlar.

Başta eski rahipler tarafından üretilen ve günümüze kadar ulaşan beyaz bira olmak üzere pek çok bira çeşidinin üretim merkez olan şehir, bu yönüyle de ekonomisini geliştirir.

Kültür ve Sanat

Görkemli gotik yapıları ve tarihi sokakları ile öne çıkan sanat şehri Münih’in en önemli mekanları arasında Kraliyet Konağı, St. Peter Kilisesi, Münih Esir Kampları, İngiliz Bahçesi, BMW Müzesi ve Allianz Arena yer alır.

Şehir festivalleri ve kültürel etkinliklleriyle de öne çıkar. Her yıl düzenlenen festivaller arasında en çok ilgi gören etkinlik şüphesiz ki Oktoberfest yani Münih Bira Festivali’dir. Eylül ayının ortalarından ekimin başına kadar süren festivalin dışında Münih Film Festivali ve Münih Opera Festivali de önemli etkinlikler arasındadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir