Ölüyü mumyalayan göl olarak bilinen Natron gölü, Afrika topraklarında yer almakla birlikte dünyanın en gizemli göllerinden birisidir. Natron gölü Tanzanya’da yer almaktadır. Natron gölünü diğer göllerden ayıran en önemli özellik gölün etrafında ölen canlıların göl aracılığıyla mumyalanıyor olmasıdır. Natron gölü ölen canlıları içerisinde yer alan maddeler sayesinde doğal bir şekilde mumyalamaktadır. Natron gölü vikipedi bilgileri incelendiğinde bu göl içerisinde mumyalanan canlıların taşlaşarak ve kısmen çürüyerek ölmeden önceki şekilleriyle kaldıkları görülmektedir.

Tanzanya’da insanlar her ne kadar Natron gölünü dünyanın en gizemli göllerinden birisi olarak görse de bu göl üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda gölün ölen canlıları nasıl mumyaladığı tespit edilmiştir. Her ne kadar bilimsel çalışmalar insanlara aktarılmış olsa da Natron gölü gizemli görülmeye, hakkında çeşitli efsaneler anlatılmaya devam etmektedir. İnsanların büyük bölümü bu göle dokunan kişilerin taşa döndüğünü düşünmekte ve bu yüzden insanlar Natron gönülden uzak durmaktadır.

Natron Gölü

Bu göl içerisine giren her canlıyı taşa döndürecek olsaydı gölün etrafında hiçbir canlı yaşayamazdı ancak Natron gölü incelendiğinde özellikle göçmen kuşların Natron gölünü uğrak alan olarak seçtiği görülmektedir. Natron gölünün ölüyü mumyalayan göl olarak kabul edilmesi aslında saçmadır çünkü bu gölün içerisinde çeşitli balık türlerinin de yaşadığı bilinmektedir. Her ne kadar göl hakkında bilimsel çalışmalar yapılsa da insan ister istemez peki bu göl ölen canlıları nasıl mumyalıyor sorusunu kendisine sormaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu gölün ölen canlıları mumyalamasındaki temel sebebin göl içerisinde yer alan suyun PH değerinin aşırı derecede yüksek olması olduğu söylenmektedir. Yapılan ölçümler sonucunda Natron gölünün suyunun 10. 5 seviyesinde PH içerdiği tespit edilmiştir. Göl suyunun PH değerinin bu kadar yüksek olmasındaki en büyük neden gölüm çevre alanlara oranla aşırı derecede alçakta yer almasıdır. Göl alçakta yer aldığından dolayı çevre yükseltilerde yer alan mineraller göl suyuna karışmakta ve bu durumda gül suyunun PH değerinin artmasına neden olmaktadır.

Natron

Ünlü fotoğrafçıların Natron gölü etrafında yer alan mumyalanmış canlıların fotoğraflarını çekip paylaşmasından sonra Natron gölü en gizemli göllerden birisi haline gelmiştir. Düne kadar birçok kişi tarafından bilinmeyen bu gölün aslında daha önceden yerliler tarafından bilindiği tespit edilmiştir. Eğer ünlü fotoğrafçılar bu gölde yer alan mumyaları fotoğraflayıp paylaşmasaydı Natron gölü halen birçok kişi tarafından bilinmeyen göllerden birisi olarak kalmaya devam edecekti. İnsan elinin değmediği göllerden birisi olmasından dolayı Natron gölü doğal özelliğini günümüze kadar korumuştur. Bugün popüler bir gör haline geldiğinden insanlar turistik amaçlı olarak Natron gölüne gitseler de gölü korumak adına çalışmaların yapıldığı bilinmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir