Güney Pasifik’te yer alan Nauru bir Mikronezya ada ülkesi konumundadır. Ülkeye en yakında bulunan Banaba Adası 300 km uzaklıktadır. Ada Pleasant Adası olarak da ifade edilir. Küçük ve yükseltisi az olduğu için ada genelinde aynı iklim görülür.

Yüzölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesi olan Nauru genelinde tropikal ve musonal bir iklim hakimdir. Bu nedenle de sıcaklık değerleri yıl boyunca yüksektir. Adanın yükseltisi de az olduğundan bölgeler arasında ve gece-gündüz arasında sıcaklık farklılıkları bulunmaz. En yüksek bölge deniz seviyesinden 61 metre yukarıda bulunur.

Nauru’nun yıllık sıcaklık ortalaması 28 derece civarındadır. Yıl boyunca da sıcaklık değerleri 25 derecenin altına düşmez. Bu adanın tümü için geçerli olan bir durumdur. Ayrıca, sıcaklığın yanı sıra yağış miktarları da yüskektir. Muson yağmurları yıl içerisinde ada üzerine bol miktarda yağış bırakır. Ada genelinde yağış ortalaması 2000 mm’de yüksektir. Sıcaklıkta olduğu gibi bu durumda ada içerisinde fazla değişiklik göstermez. Nauru’da Kasım-Şubat arasındaki dönem oldukça yağışlı geçer. Fakat diğer dönemlerde de yağış vardır.

Ada üzerindeki sıcaklık değerleri yıl boyunca aynı olduğu için yağış sezonları baz alınarak ziyaret edilmelidir. Yağışların azaldığı Şubat-Kasım arasındaki dönem Nauru’ya gitmek için en ideal zamanlardır. Yağmurlu sezonda ada içerisindeki yaşam oldukça zor bir hal alır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir