İçindekiler

Uzakdoğu’da yer alan Nepal, Çin ve Hindistan arasındaki bölgede dört bir yanı karayla çevrili bir ülkedir. Başkenti Katmandu şehridir. Nepal, en yüksek zirve olan Everest ve 3. en yüksek yeri olan Kançencunga’da dahil olmak üzere, dünyanın en yüksek 10 zirvesinden 8’ine ev sahipliği yapar.

Ülke çok çeşitli ve farklı bir yapıda olan egzotik kültürü, muhteşem doğa manzaraları ile oldukça önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Ancak sanayisi siyasi istikrarsızlık ve zayıf altyapı sistemi sebebiyle bir türlü gerekli gelişmeyi sağlayamaz. Bu sorunlara rağmen, 2012 yılı verilere göre Nepal’e gelen turist sayısı yaklaşık 600 bin kişi olmuştur.

Başlıca Şehirleri

Bhaktapur

Bhaktapur
Bhaktapur

Nepal’de Bhaktapur şehri, Katmandu’ya 10 kilometre mesafede bulunur. Şehrin turistik olarak en çarpıcı yönü, UNESCO’nun Kültür Mirasları Listesi’nde en çok tarihi eser barındıran şehir olmasıdır. Bhaktapur’un girişinde “Saray Meydanı” anlamına gelen “Durbar Meydanı” yer alır. Şehirde günümüzde “Ulusal Sanat Galerisi” olarak hizmet veren 55 Pencereli Saray, Phasi Dega Tapınağı ve harika işçiliğiyle Taleju Tapınağı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Katmandu

Katmandu
Katmandu

Başkent Katmandu, Nepal’in budist ve hindu tapınaklarıyla ön plana çıkan yerlerindendir. Nepal’in genel tarihi Katmandu Vadisi’nde başladığı için şehir hem çok eski hem de tapınaklarla dolu renkli bir mimariye sahiptir. Ünlü ticari mahallesinin ismi “Thamel Bölgesi”dir. Yerel halkın yoğun bulunduğu Basantapur Durbar Meydanı, yerel dilde “Ahşap Kaplı Sığınak” anlamına gelen şehre ismini veren Kasthamandap Tapınağı, Maju Deval (hippi tapınağı da denilir) ve Hanuman Dhoka Sarayı gezilebilecek yerler listesindedir.

Patan

Patan
Patan

Nepal’in en büyük şehirlerinden olan Patan, Katmandu’ya 5 kilometre mesafede yer alır. Şehrin merkezinde, Katmandu ve Bhaktapur şehirlerinde olduğu gibi bir “Durbar Meydanı” bulunur. Mahaboudha Tapınağı, Uku Bahal Tapınağı ve bir Budist tapınağı olan Altın Tapınak ziyaret edilmesi gereken önemli mekanlar arasında yer alır.

Ulaşım ve Vize Olanakları

Türkiye’den Nepal’e direkt uçuşlar olduğu gibi aktarmalı uçuşlar da mevcuttur. Kara yolu tercih edilirse Türkiye-İran-Pakistan-Hindistan-Nepal gibi bir rota izlenebilir. Nepal’de umuma mahsus, diplomatik (siyah), hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeye tabiidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir