Asya’nın güney tarafında Çin ile Hindistan arasında yer alan Nepal’in kuzey ve doğusundaki komşusu Çin ile olan sınırını Himalayalar belirler. Güneyi ve batısında ise Hindistan bulunur. Kuzeyi dağlık, güneyi ise ormanlık bir ülkedir.

Nepal içerisinde yüksekliğe bağlı olarak çeşitli iklim tipleri gözlenir. Yükseltinin de etkisiyle hava sıcaklıkları aşağıdan yukarıya doğru azalır. 1200 metreden aşağı kısımlarda tropikal ve subtropikal iklim görülür. Yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçer. 1200-2400 metre arasında soğuk iklim, 2400-3600 metre arasında subarktrik iklim, 3600-4400 metre arasında kutupsal iklim, 4400 metreden yukarılara doğru ise dondurucu soğuklar başlar.

Nepal
Nepal

Himalaya bölgesi hariç tutulursa yıllık sıcaklık ortalamaları 25-27 derece civarındadır. Aralık-Şubat arasındaki dönemde gece sıcaklıkları oldukça düşer ve yoğun sis oluşur. Haziran-Eylül arasındaki dönemde ise muson yağmurları başlar.

Ormanlık bölge olan güney kısımlarda sıcaklık değerleri daha yüksektir. 50 dereceyi aşan sıcaklıklar bu bölügede meydana gelir. Ayrıca, güney bölgeleri yıllık ortalama 2500-3500 mm yağış alır. Zaten bu kısım ormanlık alan olarak ifade edilir. Batı tepelerde ise bu rakam 1200-1900 mm seviyelerine iner.

Nepali ziyaret etmek isteyen kişilere Ekim-Kasım ve Mart-Nisan dönemleri tavsiye edilir. Çünkü bu dönemde hem sıcaklıklar uygun hem de yağışlar azdır. Himalayalar’a yapılacak olan geziler için aktivitelere göre mevsim şartlarını değerlendirmek daha doğru olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir