Güney Fransa’da yer alan Nice Fransız Rivierası’nın merkezi konumundadır. Akdeniz’e kıyısı vardır. Marsilya ile Cenova arasında yer alır. Fransa’nın turizm açısından başkent niteliği taşıyan şehirlerinden birisidir.

Nice yaklaşık yetmiş iki kilometrekarelik bir alanda kurulmuştur. Toplam nüfusu üç yüz elli bin civarındadır. Fransa’nın en büyük beşinci kenti olma ünvanına sahiptir. Akdeniz ikliminin hakimiyeti altındadır. Bu nedenle deniz turizmi için oldukça uygun bir duraktır. Bununla birlikte Akdeniz iklim bölgelerine kıyasla oldukça ağaçlıktır.

Fransa - Nice
Fransa – Nice

Nice İklim

Birçok farklı açıdan Fransa’nın en güzel kentlerinden birisidir. İklimi sayesinde deniz turizmi sevenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Uzun ve temiz kumsallara sahip olan Nice’te yaz ayları hayli sıcak ve uzun geçer. Deniz turizmi için sezon Nisan ayından itibaren başlar. Sezon sonu yağışların başladığı Ekim ayı ile biter.

Nice Tarihi

Nice kültür turizmi açısından pek uygun bir şehir değildir. Nice’te fazla tarihi yapı yoktur. Aziz Nicolas Rus Ortodoks Kilisesi şehirde görülebilecek tarihi yapıların başında gelir. Bunun yanı sıra ufak tefek tarihi yapılar da mevcuttur. Ancak bunlar bir günlük gezide görülebilecek kadar az sayıdadır. Nice doğal alanları açısından hayli zengindir. Bu alanlarda zaman geçirilerek de şehirde kültür turizmi yapılabilir.

Nice sakin bir şehirdir. Yaz aylarında gelen turistler bir kalabalık oluştursa da şehrin dinginliği kaybolmaz. En hareketli olduğu zamanlarda dahi gece hayatı en geç gece yarısından sonra sonlanır. Bu nedenle Nice, daha çok dinlenmeye yönelik tatili tercih edenlere hitap eder. Nice’te gece hayatı çok renkli olmasa da, şehre yarım saatten kısa mesafede bulunan Cannes şehri gece hayatı açısından oldukça renklidir.

Nice Ulaşım

Şehir içi ve şehirler arası ulaşım açısından son derece gelişmiş bir yapıya sahiptir. Şehir içi trafik yok denecek kadar azdır. Toplu ulaşım çok sık tercih edilir. Otobüs, tramvay ve metro seferleri oldukça yaygındır. Şehirler arası ulaşımda ise trenleri kullanmak mümkündür. Şehirler arası tren seferleri oldukça sıktır. Ayrıca karayolu ulaşımı da gelişmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir