Afrika’nın batı kısmında, Gine Körfezi’nin kıyısında bulunan Nijerya Benin, Kamerun, Nijer ve Çad ile sınır komşusudur. Gine Körfezi aracılığıyla Atlantik Okyanusu’na açılır.

Nijerya tropikal iklimin görüldüğü bir ülkedir. Ancak bölgesel olarak iklim özellikleri ve sıcaklık değerleri değişiklik gösterir. Ülkenin kuzey kısımlarında çöl iklimi, güney kısımlarında ise ekvatoral iklim gözlenir. Tropikal iklim ise daha çok ülkenin orta kısımlarında hakimdir.

Kuzey bölgelerde çöl iklimi olduğu için sıcaklık değerleri yüksek ve yağış miktarı azdır. Bu bölgede sık sık çöl oluşumlarını görmek mümkündür. Kış mevsimi içerisinde Büyük Sahra’dan esen kuvvetli rüzgarlar güney kesimlere kadar toz ve kum taşınmasına neden olur.

Kıyı bölgelerde ise nem oranı yüksektir. Yıl boyunca ortalama %75 nem oranı vardır. Kıyı bölgelere en fazla yağış Mayıs-Haziran döneminde düşer. Yıllık sıcaklık ortalamaları 30 derece civarındadır. Nijerya’nın ormanlık bölgesi olarak ifade edilen Savana bölgesi ise yıllık ortalama 1000 mm yağış alır. Sıcaklık bu bölgede 30-33 derece aralığında değişir. Mart aylarında 37-40 derecelere kadar çıkar.

Nijerya’da genel olarak tropikal iklim görüldüğü için sıcaklıklar yüksektir. Fakat, yağış miktarları bölgeden bölgeye fark eder. Bu nedenle ülkenin farklı bölgeleri için uygun seyahat zamanları farklıdır. Genel olarak ülkeyi ziyaret edeceklere Kasım-Mart dönemi tavsiye edilir. Kıyı bölgelere seyahat edecek olanlara ise yoğun yağışların görüldüğü Mayıs-Haziran ayları tavsiye edilmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir