Afrika kıtasının batında yer alan Nijerya’nın başkenti Abuja’dır. Nijerya’da hakim olan iklim tropikal iklimdir. Ülkede sıcaklık değerleri oldukça yüksek hissedilir. İklim ve sıcaklık değerleri bölgesel olarak farklılık gösterir.

Tropikal iklim ülkenin orta kesiminde görülür. Kuzey bölgelerinde hakim olan iklim çöl iklimidir. Ülkenin güneyinde ise ekvator iklimi hakim olarak hissedilir. Ülkenin kıyı kesimleri oldukça nemlidir.

Ülkeye gitmek için en uygun dönem bölgesel olarak farklılık gösterir. Genel olarak en uygun dönem ise Kasım ve Mart ayları arasıdır. Kıyı bölgelere gidecek olanların Mayıs ve Haziran ayları arasındaki dönemi tercih etmemeleri gerekir. Çünkü bu dönemde yağışlar kıyı kesimlerde oldukça şiddetlidir. Ülkeye gitmeden önce iklim dışında dikkat edilecek diğer husus da siyasi kargaşadır. Nijerya ve Türkiye arası zaman farkı ise 1 saattir. Nijerya Türkiye’ye göre 1 saat daha geridedir.

Ülkenin para birimi Naira (NGN)’dır. Nijerya’da konuşulan resmi dil ise İngilizce’dir. Nijrya’nın başkenti olan Abuja aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Kent Afrika kıtasının en güvenli ve sakin şehirlerinden birisidir. Abudja’ya gitmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylardır. Bu dönemler hem iklim açısından uygundur hem de festival ve kültürel etkinliğin yapıldığı dönemlerdir.

Nijerya ülkeye girişte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen devletlerdendir. Vize işlemleri için öncelikle pasaportunuzun vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekir. Vize başvuru için form verilir. Başvuru için verilen formun eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekir. Formla birlikte iki adet vesikalık fotoğraf istenir.

Vize başvurusu Ankara’daki Nijerya Büyükelçiliği’nden gerçekleştirilir. Vize işlemleri salı ve perşembe günleri 10:00-12:00 arası gerçekleştirilir. İşlem süresi 5-7 gün iş gününü bulabilir.

Nijerya’ya Türkiye’den pek çok hava yolu firması aracılığıyla direkt hava yolu ulaşımı vardır. Uçuşlar ülkenin başkenti Abuja’ya gerçekleştirilir. Uçuş süresi yaklaşık olarak 6 saat 40 dakika olarak hesaplanır. Ülkeye aktarmalı uçuşlar da bulunur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir