Resmi adı Norveç Krallığı olan Norveç, doğuda İsveç, kuzeyde Rusya ve Finlandiya, sahil yakasında ise Danimarka ile komşu olan, dünya üzerinde refah seviyesi en yüksek olan İskandinav ülkesidir. Yaklaşık 5 milyonluk nüfusu, devasa ve büyüyen ekonomisi, hayat standartları ile dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesidir.

Genel olarak Norveç, petrol zengini bir ülkedir, ekonomisi her sene cari fazlalık verir ve devlet cari fazlalığı şehirlere, servis ve hizmet sektörüne harcar. Schengen üyesi ülke, Avrupa Birliği’ne üye değildir. Balıkçılık ekonomik olarak petrolün arkasında kalsa da, Norveç balıkçılık sektörüne halen ilk günkü desteğini sürdürmektedir. Eğitim, sağlık ve bakımın tamamen ücretsiz olduğu ülkede, başkent Oslo, fiyörtlerin şehri Bergen, ticaret limanına sahip Stavanger ve bir kasaba şehri sayılabilecek Tromso en ünlü ve sık ziyaret edilen şehirlerdir.

Norveç’e ne zaman gidilir?

Norveç’e gitmek için en ideal zaman, yaz başlangıcı olan Haziran ve Temmuz aylarıdır. Enlemi dolayısıyla yaz günleri neredeyse 20 saat gün yaşayan ülkenin, en yüksek turist çeken ayları da bu aylardır. Mayıs ve Eylül ayları, hem harcanan parayı azaltır hem de kalabalıklardan kurtulmanızı sağlar.

Gezginler için, Norveç’in en sessiz ve en ucuz ayı Kasım’dır. Yaz yeni bitmiş ancak kayak mevsimi de açılmamıştır. Ocak ve Şubat ayları ise, 20 saatlik gece ile sürekli karanlık ve soğuk olduğundan tavsiye edilmemektedir.

Norveç’e nasıl gidilir?

Norveç’e gitmek için, Schengen vizesi almak, yeşil ve siyah pasaportlar dışında kalan hususi (bordo) pasaportlar için zorunludur. Norveç ve Türkiye arası, hava yolu ile kuş bakışı en kısa mesafede 3030 kilometredir.

Norveç’e, İstanbul, Ankara, Antalya, Ankara ve İzmir’den sıklıkla direkt uçuşlar bulunmaktadır, İstanbul’dan ortalama 4 saatte, Ankara’dan ise İstanbul aktarmalı şekilde 7 saatte gidilebilmektedir. Türkiye-Avrupa üzerinden ise İstanbul başlangıç noktalı, Almanya, Fransa, Rusya ya da İngiltere aktarmalı olarak Norveç’te istenilen şehre kolaylıkla gidilebilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.