Nürnberg Nerede

Orta Almanya’da yer alan bir Nürnberg, tarihsel açıdan genellikle Roma Germen İmparatorluğu ile anılır. Bavyera eyaletine bağlıdır. Eyaletin başkenti olan Münih’ten sonra en büyük şehirdir. Yaklaşık yarım milyonluk bir nüfusa sahiptir.

Nürnberg İklim

Nürnberg ortasından Pegnitz Nehri geçen bir alana kurulmuştur. Kıtasal iklimin hakimiyeti nehrin varlığı ile kısmen de olsa kırılmıştır. Kıtasal iklime kıyasla Nürnberg daha fazla yağış alır. Bununla birlikte kışlar da daha yumuşak geçer.

Nürnberg Ekonomi

Bavyera eyaletinin en önemli endüstri kentidir. Bununla birlikte genel anlamda Almanya ekonomisi içerisinde de büyük bir paya sahiptir. Konumu dolayısıyla hem kuzey hem de doğu Avrupa ülkeleri için önem arz eder. Bu nedenle çok sayıda dünya markasının üretim tesisine ev sahipliği yapar.

Nürnberg ekonomik olarak gelişmişliği ve orta nokta sayılabilecek coğrafi konumu sayesinde çok gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Şehir içi ulaşım metro, tramvay ve otobüsler ile sağlanır. Ulaşım ağı son derece gelişmiş ve yaygındır. Şehirler arası ulaşım da ise otoyollar ve trenler göze çarpar. Çok sayıda otoyolun kesişme noktasında bulunan Nürnberg bu sayede her yere kolayca ulaşılabilen bir istasyon görevi de görür. Şehirler arası trenler oldukça yaygındır ve sık seferler düzenlenir.

Nürnberg Kültür

Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan en çok etkilenen şehirlerinden birisidir. Bu nedenle şehir savaştan sonra neredeyse baştan inşa edilmiştir. Bu durum şehrin mimarisinin tamamen modern olmasını sağlamıştır. Bununla birlikte savaş dönemine ve savaş öncesi döneme ait çok sayıda tarihi yapının görülmesi de mümkündür. Nürnberg kültürel anlamda gelişmiş bir kenttir. Çok sayıda tarih ve sanat müzesini barındırır. Müzik açısından da oldukça ön planda olan bir Alman kentidir.

Nürnberg çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Bu kozmopolit yapı eğlence sektörüne ve yeme-içme sektörüne de etki etmiştir. Ayrıca Nürnberg’in kendine ait çok sayıda lezzeti de bulunur. Bütün bunların şehir merkezine çok yakın konumlarda bulunması mümkündür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.