Dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip kıtası olan Okyanusya Avustralya, Yeni Zelanda, Endonezya, Fiji Adaları, Solomon Adaları, Marshall Adaları ve birçok küçük ada devletinden oluşur. Kıtanın toplam yüzölçümü 8.970.000 kilometrekare ve nüfusu yaklaşık olarak otuz altı milyondur. Okyanusya Adalarının çoğunda tropikal iklim hakimdir. Fakat Yeni Zelanda, Tazmanya ve Avustralya’nın güneydoğusu ve güneybatısında ılıman ılıman Akdeniz ve Okyanus iklimleri görülür.

Okyanusya kıtasının tamamı gezilmek isteniyorsa en kuzeyinden ya da en güneyinden başlanması önerilir. İlk olarak Endonezya ya da Yeni Zelanda’dan başlanabilir. Endonezya kültür olarak daha çok Asya ülkelerine benzer. Bunun sebebi çok uzun süredir bu ülkelerle kültür alışverişinde olmasıdır. Endonezya yaklaşık 17.000 adadan oluşan bir ada ülkesidir ve 250 milyon nüfusla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Endonezya’da yapılacak en güzel etkinliklerden biri mercan adalarına sahip olması nedeni ile scuba diving’dir. Ayrıca bu ülkede dalış eğitimi diğer ülkelere göre daha ucuzdur. Bunun yanında Endonezya mutfağı baharat yönünden oldukça zengindir. Endonezya’da görülebilecek başlıca şehirler Bali, Jakarta, Sumatra ve Bandung’tur.

Endonezya’dan sonra görülebilecek diğer bir ülke Papua Yeni Gine’dir. Endonezya’dan buraya uçak veya gemi kullanarak geçilebilir. Yeni Gine’de de tropikal iklim hakimdir. Bunun yanı sıra ülkede yaklaşık olarak 7000 dil konuşulmaktadır. Yeni Gine kıyı turu yaparak da gezilebilir. Çünkü Nüfusun %90’ı kıyılara yerleşmiştir. Ülkenin en kuzeyindeki yerleşim birimlerinden biri olan Vanimo’dan araba kiralanıp en güneyinde olan şehirlerden biri olan Port Moresby’e kadar kıyıdan gidilebilir.

Yeni Gine’den Avustralya’nın en güneyinde bulunan Darwin’e hava yolu ile uçulabilir ya da gemi seyahati yapılabilir. Avustralya’yı gezmenin en güzel yolu karavan kiralamaktır. Bunun sebebi hem ulaşımın hem de konaklamanın bu ülkede pahalı olmasıdır.

Fiji - Okyanusya
Fiji – Okyanusya

Kuşkusuz bu ülkeler içinde gezginlerin dikkatini en çok çeken Avustralya’dır. Bunun sebebi Avustralya’nın eşsiz doğası ve insanların görmek isteyeceği birçok şeyi içinde barındırmasıdır. Bunun en güzel örneği Avustralya’nın ortasında bulunan Uluru kayasıdır. Bu kaya dümdüz bir ovanın ortasında yer alır ve gün içinde güneşin durumuna göre renk değiştirir. Gün doğumunda turuncu, gün ortasında kahverengi ve gün batımında ise kızıl rengine dönüşür. Bu tepeye tırmanmak ve tam bir tur atmak yaklaşık 4 saat sürer.

Avustralya’nın en popüler mekanı olan Uluru dışında gidilebilecek birçok şehir vardır. Bunlar Adelaide, Port Augusta, Melbourne, Brisbane ve Perth’dir. Ayrıca Sidney de mutlaka görülmesi gereken şehirlerdendir. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen Sidney opera binasıyla ünlüdür. Sidney’de Opera Salonu dışında gidilebilecek yerler Sidney Köprüsü, Sidney Kulesi ve Darling Limanı’dır.

Avustralya’dan sonraki durak Yeni Zelanda olabilir. Yeni Zelanda’nın nüfusu yaklaşık olarak beş milyondur. Bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda’da nüfus genellikle kıyı bölümüne yerleşmiştir. Endonezya’da olduğu gibi bu ülkede de oldukça meşhur dalış alanları vardır. Baz bölümlerinde köpekbalığıyla bile dalış yapılması mümkündür. Bu ülkeyi de araba kiralayarak gezmek size daha ucuza mal olur.

Bu dört ülkeden sonra Yeni Zelanda’dan aktarmalı olarak Türiye’ye uçak bileti bulunabilir. Ayrıca bu dört ülkeye ayrılması gereken minimum zaman iki ay olmalıdır. Avustralya ve Yeni Zelanda pahalı ülkeler olduğu için bu ülkelerde kamp yapabilir ya da couchsurfing gibi uygulamalar kullanılabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir