İçindekiler

Orta Asya‘da bulunan Özbekistan, dünya genelinde bağımsızlığını kazanmış 7 Türk devletinden biridir. Bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte ekonomisini kısa sürede güçlendiren ülke görkemli yapılarıyla da turist çeker. Yaklaşık olarak 60 farklı etnik grup barındıran ülkenin gezilip görülmesi şehirleri ve merkezleri vardır. Semerkand, Hive, Buhara, Taşkent ve Hokand bu şehirlerden başlıcalarıdır. Başkente Türkiye’den uçak seferleri yapılır. Ülkenin denize kıyısı yoktur ve genel olarak kurak, kara iklimi görülür. Seyhun ve Ceyhun nehirleri ülke için oldukça önemlidir.

Samarkand

Samarkand
Samarkand

Başkent Taşkent’in güneybatısında yer alan şehir, ülkenin turizm açısından en önemli yeridir. Şehirde Timur döneminden kalma yapı ve anıtların yanı sıra İslam mimarisinin görkemli yapıları bulunur. Shahr-i-Zindar Heykelleri, Registan, Gur Emir Mozolesi, Tillya Kori Madrasah bunlara örnektir. İklimin turizme en elverişli olduğu zamanlar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Khiva

Khiva
Khiva

Dünya Miras Listesi içinde yer alan şehir, surlarla çevrili olmasıyla bir müze şehir konumundadır. Şehrin tarihi oldukça eskiye dayanır. Tarihi kalıntılara göre kentin 6. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi bulunur. Şehrin her bir köşesi cami, saray, anıt mezar ve medreselerle donatılmış durumdadır. Itchan Kala, Kalta Minor, Friday Mosque şehrin görülmeye değer yapıları arasındadır.

Emir Timur Müzesi

Emir Timur Müzesi

Başkent Taşkent’de bulunan Emir Timur Müzesi, Timur İmparatorluğu Tarih Müzesi, 18 Ekim 1996 tarihinde ziyarete açılmıştır. Emir Timur Müzesi 660. yılında komutan Timur’a adanmıştır.

Bukhara

Bukhara
Bukhara

Bölgenin önde gelen ticaret merkezlerinden biri olan Bukhara, köklü tarihe ve eşsiz yapılara sahiptir. Tarihi boyunda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. Karasal iklim tipinin görüldüğü şehir köklü ve zengin bir kültüre sahiptir. Büyük Kalon Minaresi, Ismail Samanid Mausoleum, Chor-Minor, Mir-i Arab Madrasah, Lyab-i-Hauz şehrin görülmesi gereken yer ve yapılarındandır. Üzerinde bulundurduğu tarihi yapılarla UNESCO’nun dünya tarihi mirası içine girmiştir.

Taşkent

taşkent
taşkent

Ülkenin başkenti olan Taşkent, güvenli ve düzenli bir şehir planlamacılığına sahiptir. Orta Asya’nın kültür başkenti konumunda olan şehir görkemli manzara ve yapılar bulundurur. Metro Taschkent, Minor Mosque, Teleshayakh Mosque şehrin görülmesi gereken yapıları arasında yer alır. Şehirde dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’ini bulunduran müze ve Chorsu Bazaar gezilip görülmeye değer yerlerdendir. Oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip olan kentin festivalleri de oldukça görkemli geçer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir