Açık denizlere kıyısı olmayan Özbekistan Orta Asya‘da bulunur. Bu nedenle ülke genelinde şiddetli bir karasal iklim görülür. Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan, Tacikistan ve Türkmenistan ülkeriyle sınır komşusudur. Ülkenin kuzey ve kuzeybatı tarafından Aral Denizi’ne kıyısı vardır.

Özbekistan genelinde çok kurak bir şekilde karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar sert ve soğuk geçer. Yıllık yağış miktarları ülke genelinde 200-300 mm civarındadır. Yazın sıcaklık değerleri 40 derecelere kadar çıkar. Kışın ise sıcaklık değerleri oldukça düşer. Kış aylarında bazı bölgelerde sıcaklık değerleri oldukça düşer. Kar ve don olayları kış ayları içerisinde meydana gelir. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Ülke genelinde en fazla yağış Aralık ayında düşerken, en az yağış Ağustos ayında gerçekleşir.

Ülkenin güney bölümü sıcak bir iklimin etkisi altında iken, kuzey bölgelerde daha soğuk geçer. Ülkenin doğusu dağlık bölgedir. Burada mevsimler arası geçiş daha belirgindir. Ülkenin daha sıcak ve kurak geçen güney bölümünde çöl oluşumları mevcuttur.

Özbekistan genelinde kış mevsimi oldukça sert geçer. Yaz mevsiminde ise sıcaklık değerleri 40 derecelere kadar çıkar. Bu nedenle de yaz ve kış mevsimlerinde ziyaret için uygun değildir. Mayıs, Haziran ya da Eylül ayları ülkeyi ziyaret için en doğru zamanlardır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir