Umman Denizi’ne kıyısı olan Pakistan’ın başkenti İslamabad’dır. Ülke, dünyanın en kalabalık 6. ülkesi olma özelliğine sahiptir.

Pakistan iklimi genel olarak sıcak ve kuraktır. Ülkede hakim olan iklimler kutup iklimi ve aşırı sıcak iklimdir. Pakistan’da iklim yüksekliğe bağlıdır. Ülkeye gitmek için en uygun dönem gidilecek bölgeye ve zamana göre farklılık gösterir. Genel olarak ilkbahar ve sonbahar ayları ülkeyi gezmek için uygundur. Başkent İslamabad tarafına gidecekler için en uygun dönem Mayıs ve Eylül arasıdır. Pakistan ve Türkiye arasında 2 saat fark vardır ve Türkiye, Pakistan’a göre 2 saat geridedir.

Pakistan’da halkın büyük bir kısmı kırsal kesimlerde yaşar. Ülkede konuşulan resmi dil İngilizce, Hintçe ve Urduca’dır. Ülkenin para birimi Pakistan Rupisi’dir.

Pakistan’a giderken dikkat edilecekler

Pakistan’a gidecek olanların oluşabilecek sağlık sorununa karşı tifo aşısı yaptırmaları gerekir. Tifo hastalığı kontamine yemek, su ve kanalizasyon atıklarıyla kirlenmiş sudan bulaşır.

Pakistan’a gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekir. Resmi pasaport sahibi Türk vatandaşların vize almasına gerek yoktur. Vizesiz olarak ülkede kalış süresi 90 gündür. Bunun için pasaportların geçerlilik süresinin Pakistan seyahati sonrası en az 6 ay olması gerekir. Pakistan vizelerini, Pakistan Türkiye temsilcilikleri olan Pakistan Büyükelçiliği Ankara, Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul ve Pakistan vize işlemleri üzerine çalışmaları bulunan temsilciliklerden alınır. Vize alırken başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmak gerekir. Form İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilir. Pasaportu 10 yıldan eski olan kişilerin ve seyahat bitimi itibariyle en az 3 ay geçerli olmayanların vize başvurusu onaylanmaz.

Türkiye’den Pakistan’a gitmek için en konforlu ve hızlı seyahat hava yolu ile yapılır. Ülkemizden Pakistan’a direkt uçuşlar bulunur. Direkt uçuşlarda uçuş süresi yaklaşık 5 saat olarak hesaplanır. Ülkenin başkenti İslamabad’a ise direkt uçuş bulunmaz. Şehre aktarmalı olarak gidilir.

Türkiye’den Pakistan’a kara yolunu kullanarak da gitmek mümkündür. Ülkeler arası mesafe 4940 km’dir. Bu mesafe yaklaşık olarak 3 günde gidilir. Yol mesafesinin uzun ve yolların güvenlik açısından elverişsiz olması sebebiyle kara yolu seyahati tercih edilen bir yöntem değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir