Başkenti İslamabad olan Pakistan’ın sınırında yer alan ülkeler Afganistan, İran, Çin ve Hindistan’dır. Pakistan Asya kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Eski bir İngiliz sömürgesi olan ülkenin Umman Denizi’ne kıyısı bulunur. 170 milyona yakın nüfusu bulunan ülkenin %97’si Müslüman’dır.

Pakistan’da etkili olan iklim sıcak ve kuraktır. Ülkede iklim bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Bu durumda etkili olan faktör ise yükseltidir. Ülkenin yüksek kesimlerinde kutup iklimi görülür. Pakistan’da Haziran ayı oldukça sıcak geçer. Sıcaklık değerleri ortalama olarak 46 derece olarak hesaplanır. Ocak ayında ise ülke sıcaklığı ortalaması 4 derecedir. Ülkeye gitmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

İslamabad

İslamabad

Pakistan’ın başkenti olan İslamabad aynı zamanda ülkenin en modern kentidir. Oldukça düzenli bir şehir planına sahip olan İslamabad 1960 senesinde inşa edilmiştir. Kentte sene içerisinde 3 farklı iklimsel özellik görülür. Ekim-Şubat ayları arasının soğuk, Mart-Haziran ayları arasının sıcak ve Temmuz-Eylül ayları arasının ılık geçtiği şehre gitmek için en uygun dönem Mayıs ve Eylül ayları arasıdır. Kentte gezilecek en önemli mekanlar Pakistan Monument, Lok Virsa Museum ve Shah Faisal Mosque’dir.

İslamabad’a Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Şehre aktarmalı olarak gidilir. Uçuş süresi yaklaşık 5 saat sürer.

Karaçi

Karachi, Pakistan
Karachi, Pakistan

Pakistan’ın eski başkenti olan Karaçi ülkenin sanayi ve ticaret merkezidir. Şehir Umman Denizi kıyısında konumlanmıştır. Kentte etnik köken olarak çeşitlilik vardır. Karaçi’nin tarihi oldukça eskilere dayanır. Bu yüzden kentte gezilecek tarihi mekanlar vardır. Kent dünyanın en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir. Raf Museum, Mohatta Palace Museum ve Frere Hall kente gezilecek önemli yerlerdir. Karaçi’ye gitmek için başkent İslamabad’dan kara yolu kullanılır.

Lahor

Lahore, Pakistan
Lahore, Pakistan

Ülkenin kuzey doğusunda yer alan bir kenttir. Lahor Pencap bölgesinin yönetim merkezi olma özelliğine sahiptir. Pakistan’ın en büyük ikinci şehri olan Lahor nüfus olarak da oldukça kalabalıktır. Şehir Meydanı, Lahor Kalesi ve Padişah Cami kentte gezilecek en önemli yerlerden bir kaçıdır. Kente ulaşım başkent İslamabad üzerinden kara yolu aracılığı ile sağlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir