Palermo Nerede

İtalya’nın Sicilya Adası’nın başkenti Palermo oldukça renkli bir şehirdir. İtalya’nın güneyinde yer alan Palermo’nun kuzeyinde Tiren Denizi bulunur. Şehir Fenikeliler tarafından kurulmuştur. Daha sonraları ise Yunan, Roma, Bizans, Arap hâkimiyetlerinde kalmıştır. Ülkenin para birimi Euro’dur. İtalya’nın turizm açısından en önemli şehirlerinden birisidir. Palermo’nun resmi dili İtalyanca’dır. Bunun dışında Sicilya dili de konuşulur.

Palermo’nun nüfusu 2012 Birleşmiş Milletler verilerine göre 655.9082’dir. Şehir 158,9 kilometre karelik bir alana kurulmuştur. Nüfusun büyük bir bölümü genç nüfustan oluşur. Bunun en büyük nedeni Palermo’nun bir üniversite şehri olmasıdır. Futbol bu şehir insanlarının en büyük tutkularından birisidir. Öyle ki şehrin kendine ait bir futbol takımı da bulunur.

Palermo İklimi

Palermo turizm açısından İtalya’nın en cazip kentlerinden birisidir. Şehirde Akdeniz iklimi görülür. İklimi sayesinde deniz turizmi sevenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Nisan ayıyla birlikte başlayan deniz turizmi, yağışların başladığı Ekim ayı ile birlikte sona erer. Palermo, yılın her ayında ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Haziran ve Temmuz aylarında hava sıcaklıkları oldukça yüksektir. İlkbahar ve sonbahar aylarında sıcaklık idealdir ve seyahat için en uygun vakitlerdir.

Palermo Önemli Yerleri

Palermo’nun başlıca gezilecek yerleri arasında, Palermo Katedrali, Monreal Katedrali, Tiyatro Massimo, Garibaldi Tiyatrosu gibi yerler vardır. Şehrin dar sokakları rengarenktir. Palermo’nun en eski pazar yeri olan Vucciria’da balık, deniz ürünleri, meyve, sebze, hamur işleri ve baharatlar sergilenir. Bunlar dışında Utanç Çeşmesi; 19.yüzyıldan kalma şehrin simgelerinden biridir. Ayrıca Roma kalıntıları üzerine inşa edilmiş Normanni Sarayı bulunur. Palermo’daki İskelet Müzesi dünyanın en korkunç müzeleri arasında yer alır.

Palermo Gece Hayatı

Bu şehrin gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle hafta sonları gece kulüpleri sabaha kadar açık kalır. Bunun dışında şehirde sürekli bale, opera ve konser gibi gösteriler yapılır. Palermo mutfağı Akdeniz, İtalyan ve Arap mutfaklarının bir karışımını bünyesinde barındırır. Başlıca yemekleri arasında makarna, pizza, lazanya, zeytinyağlı yemekler ve deniz ürünleri gelir. Deniz ürünleri arasında balık çeşitleri ve kabuklu deniz ürünleri yer alır. Şehrin mutfağında patlıcan ve domates önemli bir yer tutar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir