Orta Amerika‘da yer alan Panama, Kolombiya ile Kosta Rika arasında bir ülkedir. Karayip Denizi’ne ve Büyük Okyanus’a kıyısı vardır. Başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Panama şehridir. Panama Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birbirine bağlayan, insan yapımı bir mimari şaheser olan Panama Kanalı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Panama, coğrafi olarak çok önemli bir noktadır. Panama Kanalı bunun bir göstergesi olduğu gibi önemli bir turistik merkezdir. Panama’da çok sayıda nehir ve liman da bulunmaktadır. Ülkenin ekonomisi genel olarak kanallara ve limanlara dayalıdır. Panama’nın resmi dili İspanyolca’dır. Çok sayıda yerli kültür bulunur ve bu nedenle çok sayıda yerel dili de barındırmaktadır. İklimi genel olarak sıcaktır; ancak tropik yağmurlar da sık sık görülür.

Panama City: Panama kültürünün yerli dilinde ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen başkent Panama City, birçok kültürün izlerini taşımaktadır. Avrupa ülkelerinin işgallerinden kalma kolonyol izler ile kanal inşası sırasında oluşan Amerikan izleri birbirine karışmış durumdadır. Bu kültürel karışım mimari yapılarda kendini belli etmektedir.

Panama City’de görülmesi gereken yerler;

Panama Kanalı: Panama’nın hem ticari hem de turistik durağıdır. Dünyanın en büyük insan yapımı mimari eseridir. Panama City’den ortalama 20 dolara ulaşmak ve gezmek mümkündür.
The Old City: Panama City’nin bugünkü modern haline gelmeden önce merkezi olan alan. Şehre ait tarihin kolaylıkla öğrenebileceği ve kültürüyle tanışma imkanının olduğu yerdir.
Panama City-Colon Treni: Dünyanın en eski ve en aktif tren hattıdır.

Bocas Del Tor Adası: Panama’nın en güzel adalarından birisidir. Ulaşması görece zor olsa da kesinlikle gidelmesi gereken yerlerden birisidir. Güzel ve uzun plajları ile okyanusun tadı çıkarabilir. Adada çoğunlukla yerli halk yaşamaktadır. Bu sayede yerel halk ile kaynaşılabilir ve yerel kültüre dair bilgi edinilebilir.

Panama’ya İstanbul üzerinden doğrudan seyahat etmek mümkündür. Avrupa aktarmalı seferler ve Amerika aktarmalı seferler de bulunmaktadır. Ayrıca Amerika’ya uçarak buradan karayolu ile Panama’ya ulaşmak da mümkündür. Panama Türk vatandaşları için vize uygulamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.