İçindekiler

Panama Cumhuriyeti Orta Amerika‘da batıda Atlas Okyanusu, doğuda Büyük Okyanus’a kıyısı olan gemi ticareti için çok önemli bir konuma sahip bir ülkedir. Karayip bölgesinde bulunan Panama’nın başkenti de aynı isimli Panama şehridir. Nadiren yağmurlu genellikle sıcak hava koşulları yaşanan Panama ticarette olduğu kadar turizm açısından da önemli bir yere sahiptir. Panama’yı ziyaret edeceklerin bilmesi gereken en temel şeyler Panama’nın para birimi, dili, kullandığı yerel zaman, vize uygulaması ve ulaşım yollarıdır.

Genel Özellikleri

En pahalı su kanalı olma özelliğini taşıyan Panama kanalını toprakları içinde barındıran Panama Cumhuriyeti limanları ve sanayisi ile kendinden söz ettirir. Panama halkı resmi dil olan İngilizce’yi kullanır. Ancak bölgelere göre başka diller de gözlenebilir. Panama konum olarak Türkiye’nin batısında kalan bir ülkedir. Yerel saati Türkiye saatinden 8 saat geridir. 2009 nüfus sayımına göre yaklaşık 3 buçuk milyonluk nüfusu olan Panama’nın para birimi Panama Balboası ve Amerikan Doları’dır. Türkiye‘den Panama’ya seyahat etmenin çeşitli yolları mevcuttur.

Vize 
Panama
Panama

Panama,Türkiye ile yaptığı anlaşma gereği Türk vatandaşlarının seyahat özgürlüğü olan bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sayfasından alınan bilgiye göre; Türk vatandaşları sahip oldukları yeşil (Hususi), bordo (Umuma Mahsus), gri (Hizmet) ve kırmızı (Diplomatik) pasaportlarından herhangi biriyle pasaportlarının geçerlilik süresi devam etmesi dahilinde Panama’ya yapacakları 180 güne kadar olan ziyaretlerinde vize uygulamasından muaftırlar. Ülkeler arası güncel vize politikası için Panama’yı seyahat etmeyi planlayanların T.C Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesini kontrol etmeleri faydalı olacaktır.

Ulaşım
Panama
Panama

Türkiye’den Panama‘ya seyahat etmenin çeşitli yolları mevcuttur. Panama’da havalimanı başkentte olup, uçak yolculuğu ile seyahat buraya gitmenin en kısa yolu olarak söylenebilir. Ancak henüz Türkiye’den aktarmasız olarak Panama’ya uçulması mümkün değildir. Amsterdam, Paris, Frankfurt gibi pek çok Avrupa ülkesi üzerinden aktarmalı uçuş seferleri ile Panama’ya kolaylıkla seyahat edilebilir.

Panama’ya doğrudan tren ve otobüs yolu ile ulaşım da mümkün değildir. Ancak komşu ülkelerden otobüs ve tren seferleri ile Panama’ya ulaşım sağlanabilir. Panama limanları ile ünlü bir ülkedir. Okyanus aşırı seyahate giden gemilerden birçoğu Panama kanalından geçer. Bu yüzden özellikle İstanbul ve İzmir gibi limanlardan kalkan seyahat gemileri ile Panama’ya ulaşılması mümkündür.

Nüfusu

Panama’da son verileri göre 2.515.000 kişi yaşamaktadır. Halkın çoğu şehirde yaşamaktadır. Halkın çoğu ispanyollardan oluşmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir