Avustralya kıtasında yer alan Papua Yeni Gine, irili ufaklı adalardan oluşur. Güney Pasifik Okyanusu ve Mercan Denizi arasında kalan ülke, Güney Asya ile komşudur.

Ekvatorun 10 derece alt kısmında bulunan Papua Yeni Gine, sıcak ve nemli bir iklime sahip olmasının yanı sıra yılda iki mevsim yaşar. İlk mevsim Ocak ve Nisan ayları arasında yaşanır. Bu mevsim, kuzeybatı rüzgarlarının etkisi altındadır. Rüzgarlarla birlikte aşırı sıcaklar ve bol yağış gelir. Ortalama sıcaklık 28 derecedir.

Papua Yeni Gine
Papua Yeni Gine

İkinci mevsim, Mayıs ve Aralık ayları arasında geçer. Bu mevsimde de sıcaklık rüzgarın etkisi altındadır. Mayıs ve Aralık aylarında yaşanan mevsimi etkileyen güneydoğu rüzgarları, Papua Yeni Gine’ye yağış (yağmur) ve serin bir hava getirir. Genel olarak isimlendirilirse Papua Yeni Gine’de Ocak ve Nisan ayları yaz, Mayıs ve Aralık ayları kış mevsimidir. Haziran’da ortalama sıcaklık 25 derece iken Aralık ve Ocak aylarında 28 derecedir.

Papua Yeni Gine
Papua Yeni Gine

Ülke, hem yaz hem de kış mevsiminde bol yağış alır. Özellikle kıyı ve dağlık bölgeler yıllık yağış miktarının büyük bir bölümünü kapsar. Papua Yeni Gine’nin yıllık ortalama yağış miktarı 2500 mm ve üzeridir.

Mart ve Aralık ayları arasında bol yağış aldığı ülkede yağışsız geçen Ekim ve Mayıs ayları ise serindir. Bu nedenle Papua Yeni Gine, ılık ve yağışsız zamanlarda yani Haziran ve Eylül aylarında tatil için daha uygundur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir