Güney Amerika kıtasının ortasında yer alan ve başkenti Asuncion olan Paraguay, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Praguay’ın sınır komşuları ise Arjantin, Brezilya ve Bolivya’dır.

Paraguay’a gitmeden önce vize almaya gerek yoktur. Çünkü Paraguay ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 2008 yılı itibari ile vize istemeyen az sayıdaki ülkelerden bir tanesidir. Bu haktan yararlanabilmek için ülkede en fazla 90 gün kalabilme koşuluna uymak gerekir.

Paraguay Türkiye‘ye oldukça uzak olan bir ülkedir. Bu yüzden seyahat süresi oldukça uzun sürer. Türkiye’den Paraguay’a hava yolu seyahati ile gidilir. Paraguay’a direk uçuş bulunmaz. Bu yüzden yolculuklar aktarmalı olarak yapılır.

Türkiye ve Paraguay arası aktarmalar Avrupa, Latin Amerika ve Amerika üzeriden yapılır. Amerika üzerinden yapılan seyahatlerde vize şartı arandığı için tercih edilmez.

Paraguay’a gidebilmek için ilk seçenek ulusal hava yolu firmaları aracılığı ile gerçekleştirilir. Hava yolu ile Paraguay’a sınır komşusu olan Brezilya’ya direkt, Arjantine ise duraklamalı seferler bulunur. Brezilya ve Arjantin’den yerel hava yolu aktarması ya da otobüs ile kara yolu üzerinden Paraguay’a gidilmesi mümkündür.

Paraguay
Paraguay

Paraguay’a Hollanda ve Fransa hava yolu firmaları aracılığı ile Avrupa üzerinden aktarma yapılması ikinci seçenektir. Praguay’a Avrupa aktarması Frankfurt, Madrid ve Paris üzerinden yapılır. Frankfurt üzerinden yapılan aktarmalarda transit vize istenir.

Paraguay ülkemize uzak mesafede olduğu için aktarmalı yolculuk yapılmasına rağmen bilet fiyatları pahalıdır. Seyahatten birkaç ay önce daha uygun fiyata bilet bulmak mümkündür. Türkiye’den Paraguay’a aktarmalı yolculuk süresi ortalama 30 saat sürer. Hava alanlarından şehir merkezlerine geçiş taksi, toplu taşıma ya da araç kiralama ile yapılır. Şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçları sıklıkla tercih edilir.

Paraguay’a gitmek için Mayıs-Eylül ayları dışında kalan dönem daha uygundur. Çünkü bu aylar arası kış mevsimidir ve oldukça soğuk geçer. Yaz ayları ülkede çok sayıda festival ve aktivite seçeneği bulunur. Ülkenin başkenti Asuncion’a gidecekler için en uygun dönem ise Ekim ve Mart ayları arasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.