Tarihi Eyfel Kulesi, bulvardaki kafeleri ve şehrin ortasından geçen Sen Nehri ile dünyanın en güzel şehirlerinden aşıklar kenti Paris, Fransa’nın başkenti ve Île de France Bölgesi’nin merkezidir. Fransa’nın kuzeyinde yer alan ve Paris Havzası’nın ortasında kurulmuş kent, yaklaşık 105 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir.

Tarihi

Kent Paris ismini, 3. yüzyılda Sen nehrine yerleşen ve kentin kurulmasında etkili olan Galyalılar’ın bir kabilesi olan Parisii’den almıştır. 12. yüzyılda Avrupa’nın en büyük kentleri arasında yer alan Paris, 18. yüzyılda yaşanan Fransız Devrimi ile birlikte ticaret, moda, bilim ve sanat dünyasının merkezi haline gelmiştir.

2014 Ocak ayı itibariyle 12 milyonu geçen nüfusu ile Fransa nüfusunun %18.2’sine sahip Paris, Avrupa Birliği’nin Londra’dan sonra en kalabalık şehridir. %15’ini Müslümanlar’ın oluşturduğu nüfusun yabancı kesimini çoğunlukla Kuzey Afrika ile Sahra altı Afrika ülkelerinden gelenler oluşturur. Son dönemde Çin’den gelen göçmen sayısında da artış bulunmaktadır. Ayrıca kentteki Türk sayısı da oldukça yüksektir.

Tipik bir Avrupa okyanus ikliminin yaşandığı kent, nemli bir havaya sahiptir. Kışları soğuk olmasına rağmen genellikle sıcaklık donma noktasının üzerindedir. Bu yüzden kente kar düşse de nadiren yerde kalır. Yaz sıcaklıkları ise 15 ile 25 derece arasında değişir.

Ekonomi

Paris
Paris

Ekonomisi ağırlıklı olarak turizm ve eğlence sektörü ile kültür sektörüne dayanan Paris, yaz-kış yılın her döneminde turist alır. Tarihin yanında sanat ve kültür faaliyetleri ile ön planda olan kent, her yıl yaklaşık olarak 20 milyon turisti ağırlar. Dünyanın en ünlü tarihi yapıları arasında yer alan Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali,  Sainte Chapelle Katedrali, Eyfel Kulesi, Orsay Müzesi ve Versay Sarayı kent turizminde de önemli bir yere sahiptir.

Kültür ve Sanat

Dünyanın en büyük eğlence parklarından biri olan Disneyland ve filmlere konu olmuş, dünyaca ünlü tarihi kabare Moulin Rouge Paris sınırları içerisinde yer alır. Bunun yanında bir çok sanatçıya ilham kaynağı olan, kuzey ve güney olmak üzere kenti ikiye bölen, üzerinde bulunan 37 köprü ile Sen Nehri, Paris’in farklı bir doku yaratarak turist çekmektedir.

Sen nehri boyunca ya da yaya olarak bir uçtan bir uca gezilebilen Paris, günümüzde de sadece Fransa’da değil, ayrıca tüm Avrupa’da da müzik, sinema, tiyatro yanında müze ve galerileriyle kültür alanında önde gelen kentlerden biridir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.