İçindekiler

Bu seferki rotamız, aşkın tazelendiği bir yer, Avrupa’nın en romantik prensi, sevginin 10’a 20’ye katlandığı bir yer, şehir demek az kalır yanında. Havası, atmosferi, ambiyansı, görülmeye, yaşamaya değer. Moda, yemek, alışveriş, sanat, şarap, her şeyin can damarı Paris’te gezilecek en iyi 10 yeri sizler için seçtik.

1- DİSNEYLAND PARİS

Disneyland Paris

Ömrümde bir kez Disneyland’ı görmeden ölmeyeyim ama Amerika’ya gidecek ne bütçem ne de zamanım var diyenlerdenseniz hiç üzülmeyin çünkü aynısından Paris’te de var. Masallardan fırlamış şatolar, çizgi film kahramanları ve çok daha fazlası Disneyland Paris’te.

2- LOUVRE MÜZESİ

LOUVRE MÜZESİ

Tamamını gezmek için 2 gününüzü harcamanız gerekiyor ve içerisinde tam tamına 35,000 birbirinden kıymetli eser var. Bunlardan en çok ilgi göreniyse Mona Lisa tablosu.

3- EYFEL KULESİ

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Sadece Fransa’nın değil, Avrupa’nın değil, tüm dünyanın sembolik yapılarından adını ilk beşe yazdıran Eiffel Kulesi, şüphesiz ki en güzel selfielerin de çekildiği bir yer. Hele ki kulenin en tepesine asansörle çıktığınızda muhteşem bir Paris manzarası sizleri bekliyor olacak.

4- NOTRE DAME KATEDRALİ

Strazburg Notre Dame Katedrali (Cathedrale Notre Dame de Strasburg)
Strazburg Notre Dame Katedrali (Cathedrale Notre Dame de Strasburg)

Daha görür görmez ihtişamına kapılıp gideceğiniz Notre Dame Katedrali’nin mutlaka görmeniz gereken bölümleri Batı Cephesi, Gülpencereler, Bakire Taçkapısı, Uçan Payangalar, Galeri des Chimeres, Kuleler ve Hazine.

5- ORSAY MÜZESİ

ORSAY MÜZESİ

Louvre Müzesi’nden sonra Paris’in en çok ilgi gören müzelerinden biri olan Orsay Müzesi’nin inşası 1848 ile 1914 yılları arasında tamamlanmış. Hem müze hem de sanat galerisi olan Orsay’ı mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

6- LÜKSEMBURG SARAYI VE BAHÇELERİ

LÜKSEMBURG SARAYI VE BAHÇELERİ

Diğer bir adı Jardin du Luxemburg olan Lüksemburg Sarayı ve Bahçeleri, Paris’in en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor. Bahçenin tam ortasındaki göl ve köşesindeki Medici Çeşmesi’ni fotoğraflamadan Paris gezinizi sonlandırmayın.

7- ŞANZELİZE CADDESİ

New York’ta Beşinci Cadde, Londra’da Oxford Caddesi, İstanbul’da İstiklal Caddesi derken şimdi dünyanın tartışmasız en güzel caddesine ışınlanmaya hazır mısınız? Şanzelize adına ne şarkılar ne şiirler yazılmıştır bugüne kadar. Modanın ve sanatın kalbinde yer alan en büyük caddedir Şanzelize.

8- CAFÉ DES 2 MOULİNS

CAFÉ DES 2 MOULİNS

Şimdi Amélie filmini izleyenler ve izlemeyenler olarak ikiye ayrılabiliriz. Şayet izlediyseniz bu filmi, Amélie’nin çalıştığı Café des 2 Moulins’te kruvasan ve kahve eşliğinde güne başlamaya ne dersiniz?

9- SEN (SEİNE) NEHRİ

SEN (SEİNE) NEHRİ

 

Sen Nehri, Paris bir kenara dursun Fransa’nın hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerleri arasında ilk 10’da yer alır. Fransa’nın en uzun ikinci nehri olan Sen, Burgonya’dan doğarak Manş Denizi ve Le Havre yakınlarına dökülür.

10- POMPİDOU MÜZESİ

POMPİDOU MÜZESİ

Pompidou Müzesi’ni daha uzaktan görür görmez içinizde merak uyandıracak. Dış tasarımı inanılmaz farklı olan müzede sanat galerileri, sanat eserleri mevcut.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir