Parma Nerede

İtalya‘nın Emilia-Romagna bölgesinde yer alan Parma şirin bir kenttir. Coğrafi olarak İtalya yarımadasının doğu-batı ekseninde orta kesimine, kuzey güney ekseninde ise kuzey kesimine denk gelir. Şehir merkezinden geçen Parma çayının etrafına kurulmuştur. Rakımı 55 metredir. Parma şehri ismini Roma İmparatorluğu döneminde askerlerin kullandığı küçük ve yuvarlak kalkanlardan almıştır.

Parma Tarihi

Parma M.Ö 2. yy’da bir Roma kolonisi olarak kurulmuştur. Şehir yuvarlak bir site olarak kurulduğundan Parma ismi verilmiştir. 180.000 nüfusu ile küçük sayılabilecek bir şehirdir. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi nüfusun yaş ortalaması yüksektir. (Nüfusun yaş ortalaması 46’dır.) 65 yaş üstündekiler nüfusun %23’ünü oluşturuken, 18 yaş altındakiler ise nüfusun yalnızca %15’ini oluşturur. Bu istatiklerle şehrin yaş ortalaması İtalya’dan bile daha yüksektir. Şehirdeki yabancıların oranı %9 civarındadır. Yabancılar içinde ilk sıraları Arnavutlar, Romanlar ve Ukraynalılardır. Şehrin kalan %91’lik kısmı İtalyanlardan oluşmakla birlikte kullanılan dil İtalyancadır.

Parma İklim

Ortalama sıcaklık yıl içinde 13.5 derece civarındadır. En soğuk ay Ocak, en sıcak ay ise Temmuzdur. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 23.5 derece, kış ayları ortalaması ise 2.7 derecedir. Yıllık yağış miktarı 780 mm, en yağışlı aylar Ekim aylarıdır.

Parma şehri eğitim alanında oldukça köklü ve önemli bir şehirdir. Avrupanın en eski üniversitelerinden biri olan Parma Üniversitesi şehrin en önemli eğitim kurumudur. Üniversitenin kuruluşu 12. yy’a kadar uzanır. (M.S. 1117 yılı) İlk olarak özgür sanat eğitimi vermek amacıyla kurulmuştur. Şehir diğer tüm İtalyan şehirleri gibi mimari olarak son derce güzel görünümlü pek çok binaya ev sahipliği yapmaktadır.

Parma Yemek

Yiyecek ve gıda alanında da önemli bir merkezdir. Parmasen peyniri ismini bu şehirden almıştır ve oldukça besleyici, uzun süre dayanabilen bir peynir türüdür. Aynı zamanda Parma jambonuyla da ünlüdür.

Parma futbolun popüler olduğu bir şehirdir. Parma futbol kulubü bir dönem Avrupa ve İtalya Futbol liginde önemli başarılara imza atsa da ekonomik nedenlerle iflas ederek alt liglere düşmüştür. Şehir ünlü opera bestecisi Giuseppe Verdi’nin ve yönetmen Bernardo Bertolucci’nin doğum yeri olarak da bilinir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir