Güney Amerika’nın büyük bir bölümünü kaplayan Amazonlar, And Dağları’ndan başlayarak sırasıyla Ekvator, Kolombiya, Brezilya, Bolivya ve Peru’yu kapsar. Amazonlar dünyada metre kare başına düşen canlı sayısı çeşitliliği açısından en üst sıralardadır. Amazon ormanlarının %60’ı Brezilya sınırları içerisinde kalırken ikinci sırayı %13 ile Peru alır.

Peru kuş çeşitliliği açısından dünyadaki en zengin ülke ünvanını alırken aynı zamanda dünyanın en çok memeli türü barındıran 3. ülkesidir. Peru Amazonlarında memelilerin ve kuşların yanı sıra çeşitli kelebek ve orkide türleri bulunmaktadır. Amazonlar Peru’nun büyük bir kısmını oluştursa da ülkenin en az nüfuslandırılmış bölgeleridir. Amazonlarda iki farklı hava durumu görülmektedir, ilki Aralık – Mayıs arası süren yüksek suların olduğu yağışlı dönem diğeri de Haziran – Ekim arası süren alçak suların olduğu kuru sezon. İki dönem arasında yağmurun yağış oranında yanlızca %10 gibi bir değişim oluyormuş mağlum yağmur ormanları olduğu için yağmur çok sık yağıyor. Her daim nemli ve sıcak olan Amazonlarda yüksekten alçağa inildikçe ısı yoğunlaşıp nem artıyor dolayısıyla canlı çeşitleri de farklılık göstermeye başlıyor. Peru’da Amazonlara giriş yapabileceğiniz bir kaç yer var ve bunları da Manu, Iquitos ve Tambopata olarak sıralayabiliriz. Amazonun bu üç bölgesini aynı zamanda ziyaret etmek mümkün olmadığından aralarından bir tanesini seçmeniz gerekir.

Manu Ulusal Parkı

Aralarında en el değmemiş olan Manu Ulusal Parkı 20,000 binin üzerinde tür bitki1000 çeşit kuş222 memeli ve 1300’ün üzerinde kelebek çeşidi ile Unesco Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Ayrıca Anaconda, Peru Jaguarı, Dev su samuru, 14 farklı çeşit maymun, Capybara ve sayısız çeşitlilikte canlı türü barındırmaktadır. Bizim tercih ettiğimiz Manu Ulusal Parkı’na, Cusco’dan araba ile gelmesi bile başlı başına maceraydı. Manu’ya ulaşabilmek için uçurumun kenarında daracık toprak yollardan ve yer yer üzerinize akan şelalelerin altından geçmeniz gerekiyor.  Cusco’dan Manu’ya ulaşmak toplamda kara yoluyla 7 saat sürüyor fakat ilk gece yolun yarısında bulunan sis ormanlarındaki ekolojik otelde konaklıyorsunuz ertesi gün aşağıda kalan yağmur ormanlarına giriş yapıyorsunuz. Sis ormanları yağmur ormanları ile iç içedir ve senenin her günü bulutlarla kaplı olduğu için sis ormanı denir. Sis ormanlarında hava nemli ama serindir. Yağmur ormanlarının olduğu yerlerde deniz seviyesinden 500 m yükseklikte sis ormanı özellikleri görülür.

Bu bölgedeye özgü Peru’nun simgesi olan kırmızı ‘’Cock of the Rock’’ (And kaya horozu) kuşu görülüyor. Ekolojik otelimizin etrafında yürüyüşler yapıp elimizde dürbünlerle Cock of the Rock kuşunu, çeşitli primatları, rengarenk kelebekleri ve diğer kuş çeşitlerini görme fırsatımız oldu daha sonra ertesi gün yola devam ederek deniz seviyesine inilip Madre de Dios Nehri’nin kenarındaki Erika Lodge’a tekne ile geçtik. Otel zaten yağmur ormanının içerisinde olduğundan inanılmaz güzellikte böcek, kuş, sürüngen ve bitki türüne rastladık.

Sürekli ormanda lastik botlarımızı giyip uzun yürüyüşler yaptık. En heyecan verici olanı tüm böceklerin çıktığı saat akşam saatlerinde elimizde fenerlerle ormanı gezmek oldu. İlk başta oldukça ürkütücü gelse de gördüğümüz tarantulalar, yılanlar ve ormanın büyülü sesi korkumuzu geride bıraktırdı. Ormanın ortasına geldiğimizde bir süre ışıkları kapatıp ormanın sesini dinledik, sanırım tüm seyahat boyunca en etkilendiğim dakikalar burada geçirdiğimiz o kısacık 5 dakika oldu. Her daim bizimle birlikte olan rehberimizin tüyler ürpertici konuşmasını dinlemek, devasa yağmur ormanının ortasında onlarca yırtıcı, zehirli böceklerin olduğu bir ortamda kendimizi savunmasız hissetmek çok etkileyiciydi. Seyahatimiz boyunca bizimle yolculuk yapan Perulu aşçımız Dora ise harika yemekleri ile bizi bir güzel doyurdu. Cusco’dan Manu’ya gelmeye karar verirseniz bu turu mutlaka 4 gün 3 gece olarak ayarlayın.

Manu’nun tek dezavantajı tesis kurulmasına izin verilmediği için var olan tesisler oldukça eski ve bakımsız. Tuvaletler ile duşları dışarda, sıcak su olmama ihtimali yüksek, telefon çekmiyor ve tabi ki elektrik yok. Böcek çeşitliliği çok olduğu için biraz huylanmadık değil ama çantalarımızı kapalı tuttuk, sinekliğimizi sıkı sıkı kapattık. Çok fazla sivri sinek olur diye tahmin ederken pek azıyla karşılaştık. (Nisan ayında geldik.) Biz herhangi bir aşı yaptırmadık. Rehberimizin dediğine göre sarıhumma ve sıtma görülmüyor dolayısıyla yanınıza böcek kovucu sprey almanız yeterli olacaktır.

Iquitos Amazon Ormanları

Dünyanın kara ile ulaşım sağlanamayan en büyük şehri olan Iquitos Amazon Ormanları’na ya nehir yoluyla ya da havadan ulaşım sağlanabiliyor. Peru Amazon bölgesinin 500 bin kişi ile en yüksek nüfusa sahip olan şehri Iquitos tam bir orman şehridir. Sokaklar 20.yy’da yaşanan kauçuk patlamasının yaşandığı dönemin zenginlerinden kalan rengarenk malikanelerle süslüdür.

peru amazonları

Genelde turistler Iquitos’a Amazon bölgesine geçmek için gelse de bu bölgede çok lüks oteller bulunmaktadır. Iquitos’un en büyük avantajı Amazon Nehri’nin gerçek bir kolunda yolculuk yapmak olacaktır. Eğer Amazon Nehri’nde yolculuk yapmak listenizde işaretlenmeyi bekliyorsa buraya mutlaka gelmelisiniz. Amazon nehrinde pembe nehir yunusları gibi nesli tükenmeye yüz tutmuş ender canlılara rastlayabilirsiniz. Burada piranha avlayabilir, Amazon yerli kabilelerinin yerleşim yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Amazonlarda bir çok yerli kabile olsa da gerçekten el değmemiş olanlarını görmek modern dünyayla bağlantıyı reddettikleri için imkansız. Amazon ormanlarının içinde olması ve şamanların burada çok olmasından dolayı Iquitos, Peru’da en iyi Ayahuasca seramonisi yapabileceğiniz yerlerden biridir. Iquitos’un artıları olduğu gibi bazı eksileri de bulunmakta. Buraya ulaşım Lima’dan uçakla yapıldığı için fiyatları Cusco’ya yakın olan Manu ve Tambopata’ya göre daha pahalıdır. Ayrıca ormanlar şehre çok yakın olduğu için canlıları görmek isteyenler şehir dışına çıkıp ormanın derinliklerine girmesi gerektiğinden burada daha uzun konaklamalıdır.

Tambopata Amazon Ormanları

Tambopata, Bolivya sınırına yakın Madre de Dios bölgesinde bulunan yağmur ormanlarıdır. Tambopata’ya giriş Puerto Maldonado’dan yapıldığından Cusco veya Lima’dan kısa uçuşlarla buraya ulaşmak mümkün. Tambopata Manu’ya yakınlığından dolayı Manu’nun sahip olduğu biyoçeşitliliğe sahiptir ve sayısız canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Puerto Maldonado şehri, Iquitos’a oranla daha az nüfusa sahip bir şehir olduğundan doğal yaşam daha bakirdir. Bu bölgede kaliteli konaklama seçenekleri olması Tambopata’yı daha tercih edilebilir kılar. Ulaşım, konaklama, doğal yaşamı gözlemleme ve Peru Amazonlarını deneyimle anlamında bakıldığından aralarında Tambopata en avantajlı gibi görünse de Puerto Maldonado’ya uçakla gelindiğinden Manu’ya göre daha masraflı olacaktır.

Kısa Kısa

  • Hava çok sıcak ve nemli fakat mümkün olduğunca uzun kollu üstler ve uzun paçalı pantolonlar getirin ki böceklerden ve sivri sineklerden korunun. Ayrıca böcek kovucu sprey getirmeyi unutmayın.
  • İçerisinde her türlü bakteriyi barındırdıran nehir suyu ve dağlardan akan su içilmiyor, yanınızda kapalı su bulundurmakta fayda var.
  • Ekvatora yakınlığından dolayı tropik güneş çok yakıcı olabiliyor dolayısıyla yanınıza yüksek faktörlü güneş koruma, şapka ve gözlük almayı unutmayın.
  • Küçük köylerde su ve markette harcamak için yanınızda bozuk Peru Sol’u bulundurun.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.