Perugia Nerede

Merkezi İtalya‘da bulunan şehirlerden Perigua, Umbria bölgesinde yer alır. Bulunduğu bölgenin baş şehri olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte aynı isimli bir ilin de merkezi konumundadır. Ortalama dört yüz elli metre rakımlı bir tepe üzerine kurulmuştur. Tiber Nehri’nin kenarına yerleşmiş konumdadır. Roma’ya da Floransa’ya da eşit uzaklıktadır. İtalya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasındadır.

Perugia, iki kısımdan oluşan bir şehirdir. İlk kısmı tepeye kurulmuş ve eski olan yerleşim yeridir. Şehrin ilk yerleşimleri bu alanda bulunur. İkinci kısım ise tepenin yamaçlarına kurulmuş olan yeni yerleşim alanlarıdır. İki alan arasında yürüyen merdivenler bulunur. Eski şehre araç girişine sadece belirli zaman dilimlerinde izin verilir. Bu sayede şehrin tarihi havası korunur.

Perugia İklim Tipi

Perugia’da hakim olan iklim tipi Akdeniz iklimidir. Yazlar sıcak ve kurak geçer. Kışlar ise kısa ve genelde yağmurludur. Ancak Perugia’nın yüksek kesimlerinde zaman zaman kar yağışı da görülebilir. Akdeniz ikliminin hakim olmasına karşın son derece yeşil bir şehirdir. Özellikle bulunduğu bölge ile birlikte ‘İtalya’nın yeşil kalbi’ şeklinde anılır.

Perugia Tarihi

Perugia, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Bu köklü tarih bugün dahi rahatlıkla görülebilir. Özellikle eski şehirde bulunan kiliseler, müzeler ve evler tarihi dokuyu yansıtır. Kent, tarihsel sanat bir sanat merkezidir. Perugia, tarih boyunca çok sayıda ressam, heykeltraş ve mimar barındırmış bir kenttir. Bu insanların bıraktığı eserleri günümüzde eski şehirde görmek mümkündür.

Perugia Kültürü

Perugia, etnik açıdan çok zengin bir şehirdir. İki büyük üniversiteye sahiptir. Bunlardan birisi İtalya’daki en ünlü yabancı dil üniversitesidir. Genç nüfus oldukça fazladır. Her milletten insan görmek mümkündür. Bununla birlikte eğlence hayatı pek renkli değildir. Oldukça kısıtlı bir eğlence sektörü vardır. Şehir daha çok dinginliğiyle öne çıkar.

Tarihi ve kültürel geziler yapmak için son derece uygun olan Perugia, kafa dinlemek için de uygun bir tercih olur. Bununla birlikte şehirde çok sık festivaller düzenlendiği bilinir. Bunlardan en önemlisi Eurochocolate olarak adlandırılan çikolata fabrikasıdır. Şehrin kendine has öpücük çikolatası fabrikasına geziler düzenlenir ve bu festival de sınırsız çikolata yenir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.