Pisa Nerede

Dünya çapında üne sahip olan Pisa Kulesi ile tanınan Pisa kenti, İtalya’nın en turistik bölgelerinden birisidir. Hem yurt içinden, hem yurt dışından gelen turistler ile sene boyunca hareketli bir yaşamın devam ettiği Pisa’da kültürel ve coğrafi özellikleri ile ilgi çekicidir.

İtalya’nın kuzeybatısında yer alan Pisa, Toskana Bölgesi’ne ait bir kenttir. Denize kıyısı bulunan bu bölgede yeşil alanlar ve göller yoğunluktadır. Merkez nüfusu yaklaşık olarak 100.000 kişiyi bulan Pisa, tarihi ve turistik noktaları ile ünlüdür.

Pisa Tarihi

Tarihi olarak İtalya’nın en çok merak uyandıran yerleşim yerlerinden birisi olan Pisa, ülkenin geçmişindeki en önemli dört deniz cumhuriyetinden biri olarak bilinir. Özellikle 11. ve 14. yüzyıllar arasında çok güçlü bir devlet yapısı bulunan kentte, bu tarihlerden kalma eserlere rastlamak da mümkündür.

Ünlü bilim adamı Galileo Galilei burada yaşadığı için bilim dünyası adına önemli bir kent sayılan Pisa, asıl olarak Eğik Pisa Kulesi ile popüler olmuştur. Kule UNESCO tarafından 1987 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Sadece bu kule değil, kulenin içindeki Pisa Katedrali ve vaftizhane de listeye dahil olmuş ve bu bölge “Piazza del Duomo” ismi ile kayıtlarda yer almıştır.

Pisa Önemli Yerleri

Kent genelinde pek çok gezilecek ve görülecek nokta vardır. Şövalyeler Meydanı, Mucizeler Meydanı, Palazzo Gambacorti (günümüzün belediye sarayı) ve San Matteo Milli Müzesi bu mekanlardan bazılarıdır.

Pisa’da ekonomi büyük ölçüde turizme dayanır. Sık sık şehir turlarının düzenlendiği ve hediyelik eşyaların her sokakta satıldığı görülebilir. Şehrin denize yakın olması yaz turizmini de etkiler. Şehir genelindeki mekanlar ise pahalıdır.

Pisa Kulesi

Pisa kulesi yaklaşık 2 – 3 saatte gezilebilmektedir. Pisa kulesinde bulunan meydanda artık bir klasik haline gelen kuleyi kaldırma pozları ise kuleyi ziyaret edenlerin en önemli hatıralarından biridir. Kulenin önündeki duvarların üstünde her gün binlerce turist güzel kareler yakalamak için fotoğraf çektirmektedir. Meydanda bu iş için çok sayıda fotoğrafçı da bulunmaktadır.

Pisa İklimi

Akdeniz Bölgesi iklimi görülen kentte yazları sıcak ve kurak bir hava hakimken, kış aylarında ise soğuk ve yağışlı bir hava görülebilir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek isteyenlere bahar aylarında gitmeleri önerilir.

Kentte kullanılan dil, ülkenin ana dili olan İtalyanca iken, gelen turistlerin çokluğundan dolayı İngilizce ve Fransızca dilleri de konuşulur.

Kentteki ulaşım toplu taşıma araçları ile sağlanırken, Pisa merkezinden Pisa Kulesi’ne ise tren ya da otobüs yardımı ile kolaylıkla gidilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.