Doğu Avrupa ülkelerinden olan Polonya, tarihi geçmişi ve farklı kültürü ile dikkat çeken bir coğrafyaya sahiptir. Özellikle ilgi gören ve kültür zenginliği açısından popüler olan bazı şehirler de yine bu coğrafyada yer alır.

Polonya’da Görülmesi Gereken Şehirler

polonya
polonya

Varşova

Varşova
Varşova

Polonya’nın en önemli şehir olan başkent Varşova, aynı zamanda ülkenin en büyük kentidir. Bu kent içinde pek çok tarihi ve kültürel yapı bulunur. Bunlar arasında ilk sırada Culture of Palace olarak bilinen, Avrupa’nın en yüksek yapılarından birisi konumunda bulunan Kültür Sarayı yer alır. Stalin tarafından yaptırılan bu bina İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Lehler’e kalmıştır. Günümüzde ise söz konusu yapının en tepesine çıkılarak tüm Varşova tepeden izlenebilir.

Şehirde yer alan Old Town bölgesinde ise eski tip evler ve turistik çarşılar görülmeye değerdir.

Gdansk

Gdansk
Gdansk

Polonya’nın Baltık Denizi’ne olan kıyısı konumundaki Gdansk, aynı zamanda ülkenin en turistik merkezlerinden birisidir. Burada yer alan ilginç mimari yapılar, Orta Çağdan kalan heykeller ve pek çok turistik nokta dikkat çeker. Özellikle de Gdansk Old Town içinde bulunan Denizler Tanrısı Poseidon heykeli ilgi çekicidir. Tarihi deniz feneri de Gdansk sınırları içinde turist çeken noktalardan birisidir.

Krakow

Krakow (Polonya)
Krakow (Polonya)

Varşova’nın ardından nüfus ve büyüklük olarak ikinci sırada gelen kentte, özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında katledilen Yahudi kökenli insanların anıldığı getto bölgeleri ziyaret edilebilir. Yaşanan zulmün ve esaretin göstergesi olarak toplama kampları, gaz odaları ve diğer yapılar ziyaret için açıktır.

Polonya Seyahati İle İlgili Önemli Hatırlatmalar

  • Polonya soğuk bir ülkedir. Özellikle de kışın sert ve yağışlı bir hava ülkeye hakim olur. Daha rahat bir gezi programı için yaz ayları tercih edilmelidir.
  • İstanbul‘dan başkent Varşova’ya ya da Varşova aktarmalı Gdanks’a uçuşlar bulunur. Hem Türk, hem de Polonyalı şirketler uçakları ile bu seyahatlari gerçekleştirirler.
  • Polonya oldukça ucuz bir ülkedir ve şehirlerarasında da, şehir içi ulaşımlarda da turistlerin zorlanacağı herhangi bir durum pek fazla görülmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.