Polonya’da kış ayları genel olarak soğuk geçmekle birlikte aslında Türkiye’den çok da farklı olduğunu düşünmüyoruz. Elbette bir Antalya misali olmasa da Ankara ve İstanbul karışımı bir kış dönemi geçirmeniz mümkündür.

Kış ayları yıllara göre değişim gösteren bir ortalamaya sahip diyebiliriz. Zira bir sene çok fazla kar yağışı ve -20 lerde gezen bir hava durumu varken, örneğin bu yıl yeterince kar yağışı görmemiş, maksimum benim gördüğüm -6 derecede seyreden bir hava ile karşı karşıyayız. Bu durum bizler için olumlu olarak değerlendirilebilir. Kısacası Türkiye’nin sahil bölgelerinde yaşamayan vatandaşlarımız için, Polonya’da kış ayları sanıldığı kadar çok zor geçmeyecektir. Alışılagelmiş bir ilklim ile karşılaşacaksınız.

Elbete bu söylediklerimiz şehirler boyutunda da değişim gösterebilmektedir. Lublin hava durumu ile, Lodz şehrindeki hava durumu genel olara oldukça farklı olabilmektedir. Varşova, Lodz, Wroclaw gibi şehirler ortalaması yüksek şehirler olarak bilinmektedir.

Kış aylarında giyiminize özen göstermeniz gerekmekte ve açıkçası elleriniz için bir nemlendirici krem bulundurmanızda fayda görüyoruz. Daha önce kendi arkadaş çevremizdekilerin, elleri ile ilgili soğuktan dolayı yaşadıkları problemleri gördüğümüz için, gereksiz gibi görünen bu nemlendirici konusunu özellikle yazıyoruz 🙂

Her şeye rağmen, Polonya’da kış ayları sizler için çok sıcak da olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.