Polonya’da şehir içinde bir yerden diğer bir yere gitmek oldukça basite indirgenmiş durumda. Her türlü ulaşım şekli düşünülerek hazırlanmış toplu taşıma sistemi, son derece dakik olarak işlerliğini sürdürmektedir. Otobüs, tramvay, metro, tren ve taksi seçenekleriyle birlikte, kısa mesafeleriniz için bisiklet taksiler ile de seyahat etmeniz mümkün durumdadır.

Akıllı telefon sahibi olduğunuzda, “jak do jade” isimli programı indirip, gitmek istediğiniz yeri yazarak, hangi otobüse, hangi tramvaya ya da diğer araçlara binmeniz gerektiğini, dakika olarak ne kadar süreceğini, hangi istasyonda ineceğinizi öğrenmek çok basite indirgenmiş durumda. Hı bu arada Türkiye’den kalan alışkanlığı olanlar, “müsait bir yerde inelim” gibi kelimelerle sürücüyü kandıramıyorlar.

Toplu taşıma araçları için bilet kullanımı hakkında da her şey düşünülmüş. Market ve bilet büfelerinden temin edebileceğiniz biletler olduğu gibi, araç içinden de bilet temin edebilirsiniz. Tabi bu araç içi bilet temini Türkiye’deki gibi “fazla bileti olan var mı?” şeklinde değil, direkt olarak sürücüye gidip, bilet satın alımı şeklinde gerçekleştiriliyor. Bilet kontrolü oldukça enteresan bir hal alıyor .Sivil bir vatandaş bir anda tramvayda çantasından makinesini ve kimlik kartını çıkarıp, bilet kontrolünü gerçeleştirebiliyor. Bu durumlarda 75 zloty gibi bir ceza ile karşı karşıya kalabilir, ya da ben hızlı koşarım, kapı kapalıymış falan dinlemem derseniz, cezadan yırtabilirsiniz.

Polonya’da şehir içi ulaşım seferlerinde kullanılan bilet fiyatları, şehirden şehire farklılık gösterebilmektedir. Benim de arabam olduğundan açıkçası çok fazla bilgim yok. Yine de öğrenmek isteyen olursa, bana yazabilir ben de arkadaşlarıma sorup bilgi verebilirim.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir